Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković ustvrdio je kako BiH, kao zemlja izvoznik električne energije, mora učiniti sve da iskoristi svoje energetske potencijale i resurse kako bi zadržala svoju poziciju na tržištu.
Na Energetskom samitu u Neumu Konaković je upozorio na sve veće izazove s kojima se susreću domaće vlasti s obzirom na činjenicu da se većina električne energije u BiH proizvodi iz fosilnih goriva.
- Mi svoju legislativu moramo uskladiti sa svjetskom i europskom, a sve zbog činjenice da se proizvodanja energije u BiH i dalje u velikoj mjeri zasniva na tzv. crnoj električnoj energiji, onoj koja proizvodi određene ekološke probleme. S obzirom na administrativne procedure Europske unije, jako je bitno hitno usklađivati i jačati potencijale obnovljivih izvora energije i time, slikovito rečeno, s jednog kolosijeka preći na drugi, što smatram ozbiljnim izazovom za vlasti u BiH - kazao je Konaković.
On je zahvalio federalnom premijeru Nerminu Nikšiću i resornom ministru Vedranu Lakiću što su, kako je rekao, na razini Federacije BiH ovu temu stavili među prioritetne i što su na entitetskoj razini već usvojeni neki zakoni koji unaprjeđuju oblast energetike.
- U dijelu naših pristupnih procesa Europskoj uniji ovo je također važna oblast. BiH i njena privreda još uvijek imaju konkurentu cijenu električne energije i trebali bismo učiniti sve da naši poduzetnici ostanu, na neki način, privilegirani u odnosu na konkurenciju - kazao je ministar vanjskih poslova BiH.
Samiti i stručni skupova, poput ovoga u Neumu, ponudit će određena rješenja koja će omogućiti maksimalno iskorištavanje domaćih potencijala, dodao je.
- Pored električne energije u našem fokusu su i neke druge teme, poput Južne interkonekcije. Nadam se hrabrim i brzim rješenjima - zaključio je Konaković.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.