[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/23\/l-9774ddb6e3128a6c3297508f9565da85.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/23\/100x73\/l-9774ddb6e3128a6c3297508f9565da85.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/23\/l-9774ddb6e3128a6c3297508f9565da85.jpg","size":"91.27","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Centralna banka BiH se pridružuje RAMP-u Svjetske banke s ciljem unapređenja upravljanja rezervama

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) pridružila se Partnerstvu za savjetovanje i upravljanje rezervama (Reserve Advisory & Management Partnership – RAMP).

Predstavnici CBBiH i Svjetske banke su potpisali pravni sporazum, čime je CBBiH postala najnoviji član RAMP-a. Centralna banka će koristiti usluge savjetovanja, obuke i upravljanja sredstvima, pridružujući se velikoj globalnoj mreži više od 70 javnih institucija za upravljanje sredstvima. Stručnjaci RAMP-a Svjetske banke će pružiti pomoć u samoj instituciji u smislu upravljanja, strateške alokacije aktive, upravljanja portfolijom i rizicima, kao i instrumenata obezbjeđenja deviznih sredstava. 

 - Nadamo se dugom partnerstvu sa Centralnom bankom Bosne i Hercegovine i unapređenjima njihovih kapaciteta upravljanja rezervama - rekao je Jorge Familiar, direktor Finansijskog odjela i potpredsjednik Svjetske banke. 

Kao  pouzdan partner za upravljanje javnim sredstvima, kako je dodao, Svjetska banka je spremna za saradnju sa Centralnom bankom u korist zemlje.

 - Sklopivši ovaj sporazum Centralna banka BiH čini važan korak naprijed u jačanju svojih operativnih sposobnosti u oblasti upravljanja deviznim rezervama. Saradnja sa Svjetskom bankom, koja nudi ekspertizu i iskustvo, značajna je podrška našim nastojanjima da unaprijedimo efikasnost i usklađenost upravljanja deviznim rezervama sa najvišim međunarodnim standardima. Izuzetno cijenimo priliku za saradnju sa Svjetskom bankom kroz Partnerstvo za savjetovanje i upravljanje rezervama - rekla je Jasmina Selimović, guvernerka Centralne banke BiH. 

Partnerstvo za savjetovanje i upravljanje rezervama Svjetske banke uključuje savjetodavne usluge, obuku službenika višeg nivoa i usluge upravljanja sredstvima u globalnom mreži menadžera javnih sredstava, doprinoseći ciljevima održivog razvoja koji uključuju kvalitetno obrazovanje, doličan rad i ekonomski razvoj, akcije vezane za klimatska pitanja, jake institucije i partnerstvo. Osnovan 2001. RAMP promovira stabilnost zemalja, otpornost i prosperitet kroz savjetovanje o upravljanju javnim sredstvima.

RAMP ima više od 70 članova, koji uključuju centralne banke, međunarodne finansijske institucije, javne penzione fondove i državne investicione fondove. U kontekstu RAMP-a Svjetska banka je pružila savjetodavne usluge za više od 100 javnih institucija i obučila više od 10.000 zaposlenih koji rade na upravljanju javnim sredstvima u pogledu zdravih praksi upravljanja javnim sredstvima.

Svjetska banka je pouzdan partner za one koji upravljanju javnim sredstvima i najveći vanjski partner za upravljanje sredstvima u zajednici u razvoju, sa skoro 200 milijardi USD sredstava kojima upravlja. Kao globalni lider za fiksni prihod, Svjetska banka pruža savjetodavne usluge o upravljanju sredstvima državama članicama od početka 1980-ih. Centralne banke i institucije koje se bave upravljanjem javnim sredstvima upravljaju sa preko 40 biliona USD u rezervama i aktivi širom svijeta, ističući njihov značaj u globalnom finansijskom sistemu i potrebu za upravljanjem sredstvima i savjetodavnim uslugama na visokom nivou, saopćeno je iz Ureda za komunikacije CBBiH. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!