Istaknuti pozorišni i filmski glumac Izudin Bajrović te reditelji Gorčin Stojanović i Ana Vukotić žiri su 64. Internacionalnog teatarskog festivala MESS. U takmičarskoj selekciji je jedanaest predstava koje će se natjecati za Zlatne lovorove vijence za festivalski Grand-prix, najbolju predstavu u cjelini, te najboljeg reditelja, glumca, te najboljeg mladog reditelja i mladog glumca, saopćila je press služba Festivala MESS.
Bajrović je istakao da mu pričinjava čast biti članom žirija ovogodišnjeg Festivala MESS.
- Unaprijed znam da me čeka težak i nezahvalan posao, ali isto tako znam da je to i privilegija kakva se ne dobija često i zbog toga sam zahvalan na ukazanoj časti i povjerenju - rekao je jedan od velikana bh. glumišta Izudin Bajrović, koji je već više od tri decenije član Drame Narodnog pozorišta Sarajevo.
U periodu 1993-2007. bio je angažovan kao predavač na predmetu Gluma na Akademiji scenskih umjetnosti (ASU) u Sarajevu, u dva mandata obavljao dužnost direktora Drame Narodnog pozorišta Sarajevo. Bio je direktor Narodnog pozorišta Sarajevo od 2018. do 2021, te je dao značajan doprinos bosanskohercegovačkoj kulturi. Poznat je po brojnim ulogama u predstavama u bh. pozorištima, te Crnoj Gori, Sloveniji, Švicarskoj, Švedskoj. Na filmu je glumio u projektima domaće i strane produkcije, a ostvario je i zapažen broj uloga u tv serijama.
Gorčin Stojanović, govoreći o dugogodišnjoj vezanosti za MESS, ističe da su se njegovi roditelji upoznali na Festivalu malih scena.
- Rastao sam na Festivalu malih i eksperimentalnih scena, kako je nazvan negdje u vrijeme kad je moj otac bio selektor i voditelj razgovora na okruglim stolovima. Sjedio sam po krilima roditelja ili njihovih prijatelja, a poslije i sam, najčešće na podovima sarajevskih pozorišta. U četvrtom razredu gimnazije bio sam dio ekipe koja je pravila Hroniku MESS-a – sad se već zvao Festival jugoslovenskog teatra. Za svoju prvu predstavu dobio sam svoje prve nagrade – opet na MESS-u, Zlatni lovorov vijenac i Nagradu Jurislav Korenić. Prostije rečeno – da nije bilo MESS-a ne bi bilo ni mene, niti bih postao rediteljem - emotivno je reditelj Gorčin Stojanović pojasnio svoju vezu sa jednim od najstarijih regionalnih teatarskih festivala na kojem je i tri puta učestvovao.
Odrastao je u Sarajevu, a diplomirao je režiju na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu. Režira u teatru, na filmu, televiziji i radiju. Režirao je oko sedamdeset predstava koje su igrane na svim kontinentima. Dizajnirao oko stotinu scenografija u teatrima od Skoplja do Zagreba. Nagrađivan je za svoj pozorišni, filmski, scenografski i rad na radiju na festivalima u Ohridu, Sarajevu, Kotoru, Banjaluci, Novom Sadu, Zrenjaninu, Beogradu, Herceg Novom, Valensiji, Trstu, Kijevu, Sočiju… Od 2001. je umjetnički direktor Jugoslovenskog dramskog pozorišta u Beogradu.
Treća članica MESS-ovog žirija je rediteljica Ana Vukotić inače direktorica Festivala internacionalnog alternativnog teatra (FIAT) od 2013. godine. Diplomirala je pozorišnu režiju na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju (2004), u klasi profesora Egona Savina i Radmile Vojvodić. Dobitnica je brojnih nagrada na domaćim i regionalnim pozorišnim festivalima.
- Biti u žiriju jednog od najstarijih festivala na prostoru istočne i jugoistočne Evrope izuzetna je privilegija i čast za svakog pojedinca u pozorišnom svijetu, u Evropi i svijetu. MESS je od 1960. mjesto gdje se mogu sresti vrhunci savremenog svjetskog eksperimentalnog teatra, plesnog, ali i onog, nešto "klasičnijeg", sa prostora ex Jugoslavije. Te naše misije, koje često izgledaju donkihotovske, predstavljaju stvaranje nepreglednog umjetničkog prostora na kojem se vođene slobodom, ukrštaju uvijek svježe strasti, snažne identitetske polemike, i provokacije, one neophodne za zdrav život u teatru, a i van njega. Živio MESS, živjelo pozorište, živjelo Sarajevo - poručila je Vukotić.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.