[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/26\/l-40909d7d7ba18db3687a7e75149e8790.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/26\/100x73\/l-40909d7d7ba18db3687a7e75149e8790.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/26\/l-40909d7d7ba18db3687a7e75149e8790.jpg","size":"102.01","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Helez: Najhumanija aktivnost pripadnika OSBiH pomoć civilnim strukturama stanovništva

Oružane snage Bosne i Hercegovine su i u ovoj godini ostvarile izuzetne rezultate rada - rečeno je danas na pres-konferenciji povodom obilježavanja 1. decembra - Dana Oružanih snaga BiH.

 

Ministar odbrane BiH Zukan Helez i načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH generalpukovnik Gojko Knežević predstavili su samo neke od aktivnosti u 2024. godini.

Helez je naveo da su najhumanije bile aktivnosti pripadnika Oružanih snaga BiH na pomoći civilnim strukturama stanovništva. Podsjetio je da su gasili požare u 16 općina u oba bh. entiteta, u čitavoj državi BiH, i da su to bile uglavnom uspješne misije.

Također, naveo je da su prilikom nedavnih katastrofalnih poplava i klizišta u Jablanici i nekoliko drugih općina u srednjoj Bosni i u  Hercegovini - Konjicu, Kreševu, Kiseljaku i Fojnici, pripadnici Oružanih snaga prvi došli na ta područja. Istaknuo je da su cijelo vrijeme bili ključni u spašavanju i pomoći civilnom stanovništvu u Jablanici, te da je njihova inženjerijska jedinica i danas na terenu i bit će tamo dok se sve ne završi.

Naveo je da su pomagali i u medicinskom zbrinjavanju, te su na poziv civilnih struktura angažirali helikoptersku jedincu radi spašavanja života. 

- U traganju za nestalim osobama, organizaciji brojnih kulturnih, sportskih, vjerskih manifestacija, uvijek smo učestvovali i odazivali se na poziv - naveo je Helez. 

Što se tiče deminiranja, kazao je da su 35 posto deminiranog teritorija  obavili pripadnici Oružanih snaga. 

Zahvaljujući resursima OSBiH osigurana je realizacija lokalnih izbora u svim dijelovima naše zemlje.

- Zbog kašnjenja usvajanja budžeta i nemogućnosti raspisivanja tendara i realizacije prevoza izbornog materijala, jedini koji su mogli to uraditi su bili pripadnici Oružanih snaga - naveo je Helez.

Dodao je da im kašnjenje u usvajanju budžeta stvara određene probleme, te da im Vijeće ministara BiH duguje znatna finansijska sredstva za opremanje i modernizaciju OSBiH.

Međutim, zahvaljujući podršci i pomoći prijateljskih zemalja i NATO saveza koji je odobrio Paket pomoći jačanju odbrambenih kapaciteta (DCB paket), BiH ne zaostaje u pogledu opremanja za susjedima. 

Među državama koje su najaktivnije u pomaganju u modernizaciji i opremanja Oružanih snaga Helez je pomenuo SAD.

- Dogovoreno je da nabavimo četiri plus jedan novih helikoptera i to je sad u proceduri.  Zatim Turska, imamo nekoliko projekata. Nedavno sam potpisao u Turskoj desetogodišnji projekt obrazovanja ili školovanja pilota za helikoptere, ukupno 60 pilota. Također, u ovoj godini smo školovali četiri pilota helikoptera u SAD-u - naveo je ministar odbrane BiH.

Dodao je da, kada je u pitanju Turska, imaju još nekoliko projekata.

- Potpisali smo „Kirpi 2“, to je transporter i ukupno će se to završiti na četiri transportera, te šest dronova „Bajraktar“ TB2. To je sve u procesu dogovaranja - naveo je Helez. 

Naveo je i višegodišnji projekt nabavke uniformi, 39 miliona KM.

- U svemu tome i njemačka država nam pomaže u visini od 1,5 milion eura. Kroz DCB paket ove pomoći koje je odobrio NATO, Slovenija treba da nam isporuči specijalizirana vozila za vojnu policiju u sastavu deklarisane Bataljonske grupe - kazao je Helez.

Spomenuo je i pomoć Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije, Sjevene Irske i Njemačke u izradi infrastrukture na ovim lokacijama. Italija pomaže u rezervnim dijelovima za helikoptere.

- Ukupno ove godine imamo projekata u visini 18,5 miliona KM. Realizovano je devet infrastrukturnih projekata u potpunosti, pokrenuli smo čak 21 projekt koji je u fazi realizacije. Uskoro kreće realizacija 10 novih projekata - najavio je Helez.

Istaknuo je visok stepen saradnje sa NATO savezom, te podsjetio na tri velika događaja ove godine kada je u pitanju NATO savez u BiH: posjeta i održavanje sastanka Sjeveroatlantskog vijeća u februaru; partnerska koordinacijska konferencija u aprilu i NATO partnerski simpozij održani u novembru. 

- Kada je u pitanju saradnja sa NATO-om, jako nam je bitan proces planiranja i revizije PARP. U toku je aktivnost na ispunjavanju 35 partnerskih ciljeva - naveo je Helez.

Naglasio je da je bio zastoj kada je u pitanju Komisija za saradnju sa NATO-om.

- Dokument koji smo trebali poslati Program reformi, to je završeno za 2023. godinu, Komisija je to usvojila i mislim da ćemo do nove godine i za 2024. godinu to usaglasiti i poslati ka Sjedištu u NATO savez u Brisel“.

Kada je riječ o obuci i podmlađivanju personala, kazao je da su ove godine primili najviše vojnog kadra i to je negdje ukupno oko 1.046 vojnika, podoficira i oficira. Naveo je da je to oko 10 posto od ukupnog broja njihovih pripadnika. 

Načelnik Zajedničkog štaba OSBiH, generalpukovnik Gojko Knežević kazao je da je početkom februara ove godine, sa svojim zamjenicima,  definirao četiri prioriteta koja će biti u fokusu u narednom periodu. 

Po njegovim riječima, jedan od prvih prioriteta je očuvanje operativnih sposobnosti Oružanih snaga BiH.

- Drugo je poboljšanje uslova smještaja pripadnica i pripadnika Oružanih snaga na našim vojnim lokacijama. Treće je izgradnja povjerenja unutar sistema i četvrto unapređenje regionalne bilateralne vojne saradnje - kazao je Knežević. 

Kada je u pitanju prvi prioritet, koji se odnosi na očuvanje dostignutog nivoa operativnih sposobnosti, od izuzetne važnosti je održavanje zahtjevanog nivoa personalne popune i to u svim kategorijama vojnika, podoficira i oficira.

- Zatim, obuka, usavršavanje, uvježbavanje, odnosno vježbe sa svim kategorijama personala i u konačnici opremanje personala adekvatnom opremom za izvršavanje namjenskih zadataka - naveo je Knežević. 

Kada je u pitanju popuna personalom, kao jedan od uslova očuvanja operativnih sposobnosti, kazao je da će s krajem ove godine ukupno u službu primiti 606 profesionalnih vojnika.

Po njegovim riječima, 347 je već primljeno dok je 259 na obuci i bit će primljeni tokom decembra. 

Do kraja ove godine u sistem će bit primljeno 314 podoficira, od kojih je 207 primljeno, dok je 107 njih još uvijek u procesu obuke i u decembru će bit primljeni u sistemu. 

- Kada je u pitanju kategorija oficira, nakon završenih vojnih akademija u  partnerskim prijateljskim zemljama i prijema po osnovu javnog poziva određenih specifičnih specijalnosti, do sada smo primili 35 oficira u sistem, a trenutno još 91 kandidat za oficire je u procesu jednogodišnje oficirske obuke u našoj komandi obuke i doktrine. Oni u decembru također završavaju jednogodišnju obuku tako da će ukupno u sistem s krajem godine bit primljeno 126 oficira - kazao je Knežević, te dodao da će u ovoj godini u sistem bit primljeno 1.046 ljudi. 

Po njegovim riječima, da bi se osigurala ovakva dinamika popune, uložen je ogroman trud i napor. 

Kada je u pitanju međunarodna saradnja, Knežević je napomenuo da ona za njih ima poseban značaj. Saradnja sa snagama EUFOR-a odvija se u brojnim oblastima, prije svega u zajedničkoj vojnoj obuci, vježbama, sportskim i humanitarnim aktivnostima i skoro svakodnevno su u komunikaciji.

- Isto tako, saradnja sa NATO štabom u Sarajevu je izuzetno dobra. Pokrenuto je i usvajanje Programa reforme. Komisija za saradnju sa NATO-om je usvojila Program reformi za 2023. godinu. Kada je u pitanju 2024. godina, tim Ministarstva odbrane i Oružanih snaga je također usvojio onaj dio Programa reformi u nadležnosti implementacije Ministarstva odbrane i Oružanih snaga. Očekujemo da će taj dio posla završiti i Komisija za saradnju sa NATO-om. Istovremeno, u pripremi je i Program reformi za 2025. godinu - kazao je Knežević.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!