[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/sijaric.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/100x73\/sijaric.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/sijaric.jpg","size":"40.81","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Direktor Zemaljskog muzeja za START: Pozdravljamo potez Schmidta, ali ako političari ne vide svoj interes, sumnjam u rješenje

Visoki predstavnik Christian Schmidt nametnuo je juče odluku kojom je riješeno finansiranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, ali i spriječio da se slična situacija desi i u drugih sedam ustanova kulture od značaja za BiH. To su Zemaljski muzej BiH, Umjetnička galerija, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Kinoteka BiH i Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH.

Osim toga, naložio je Vijeću ministara BiH da u roku od 60 dana Parlamentarnoj skupštini BiH predloži zakon kojim bi se, između ostalog, uredilo pitanje rukovođenja i finansiranja ovih ustanova kulture od značaja za BiH.

Mirsad Sijarić, direktor Zemaljskog muzeja BiH u razgovoru za portal Startbih.ba, pozdravlja ovu odluku visokog predstavnika, ali i izražava sumnju da će doći do trajnog rješenja problema finansiranja.

-Novo je to što se do sada nisu uključivali u rješavanje ovog problema, ali smo svi odmah poslije toga vidjeli i reakciju iz Republike Srpske, tako da to neće ići baš tako lako, osim ako dovoljan broj parlamentaraca ne prepozna određeni interes u smislu zapošljavanja svojih ljudi u ovih sedam institucija na pozicije  koje su upražnjene, a njih ima dosta. Samo u Zemaljskom muzeju ima upražnjeno više od 40 radnih mjesta. To bi možda moglo ponukati nekoga da postupi po propisu visokog predstavnika, mada nisam previše optimističan zato što je to njihova dužnost, mislim na Vijeće ministara, već 25-30 godina, ali jednostavno nemaju volju da to rješavaju. Da li će ih ovo sada natjerati, zaista ne znam  - iskren je Sijarić.

l-8b53ca7d7025b339da16ba509867b552.jpg

 

Ja ću otvoreno

Napominje kako je odavno bilo vrijeme da se ovo riješi, da pozdravlja potez, ali sumnja da će doći do riješenja. Međutim, ističe kako vjeruje da će se bar riješiti trenutni problem NUBBiH.

- Onda ostaje da vidimo da li će u narednih 60 dana biti volje da se donese zakon koji se nije donio već 20, 30 godina. Podsjetiću na situaciju kada je naš muzej bio bez plate i finansiranja, tada je bio prijedlog iz RS-a da samo Zemaljski muzej bude na državnom nivou, a da ostale institucije prijeđu na niže nivoe. Međutim, ni od toga nije bilo ništa jer nije bilo konsenzusa. Ono što je pozitivno iz ove odluke visokog predstavnika jeste da se upravljanje i finansiranje preostalih šest institucija na neki način riješi prije konačnog, sistemskog riješenja. Žao mi je međutim što se OHR nije potrudio da sagleda pravo stanje iako su oni dolazili i kod nas zadnjih mjesec dana, tražili su određene podatke koje su, naravno, i dobili – kaže Sijarić te dodaje kako su iz OHR-a  pozdravili  podršku koju Zemaljski muzej prima sa federalnog i kantonalnog nivoa.

- Ali, ja ću otvoreno reći da kada se sva ta pomoć koju dobijamo stavi na „gomilu“ Zemaljskom muzeju nedostaje pola miliona maraka ove godine samo za plate! To je puno više nego što recimo nedostaje NUBBiH. Međutim, to nikoga ne interesuje. Nažalost, pažnju možete privući samo tako što ćete zatvoriti instituciju i tek onda se svi uključe. Ali pošto smo mi to prošli puno radikalnije od NUBIH ne pada nam pamet da ponovo to radimo. Isplatićemo plate od naše zarade iako bi bilo puno pametnije da smo to uložili u objekte, projekte i izložbe umjesto u plate radnika koje je neko drugi trebao osigurati – navodi naš sagovornik koji na kraju ipak ističe da pozdravlja uključivanje OHR-a u rješavanje problema.

 

 

 

 

 

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!