Na današnji dan, 2. oktobra 1944. godine rođen je Abdulah Sidran, jedan od najznačajnijih pjesnika koje su Sarajevo i Bosna i Hercegovina imali.
Tim povodom, u okviru 63. Sarajevskih dana poezije, Udruženje “Žena sa knjigom”, a u saradnji sa Fondacijom Abdulah Sidran, danas će s početkom u 17 sati pored džamije Ferhadija, gdje je pjesnikov mezar, govoriti njegovu poeziju koja ga čini vječnim i uvijek prisutnim među njegovom publikom.
- Očekujemo veliki odziv građana Sarajeva. Sidran je uvijek imao brojnu publik, i vjerujemo da će i ovaj put tako biti. Neke ljubavi su vječne, i upravo je takva između Sidrana i njegove publike. I Sidran je vječan zahvaljujući djelima koje nam je ostavio. Nadamo se i da će nas vrijeme poslužiti - istakli su organizatori Sarajevskih dana poezije.
Kako se navodi, Sidran je bio i ostao duša Sarajeva, jer niko kao on nije znao riječima opisati sarajevsku zbilju, teška vremena, humor i emocije njegovih građana.
Njegova pjesma “Ne može se živjeti u Sarajevu” najbolje govori o tome: “Ne može se živjeti u Sarajevu.U Sarajevu kad živiš, previše vremena potrošiš.Dok tamo, dok ovamo – prođe jutro.
Dok ovo, dok ono – ode dan. Jeste, doduše, sve to – bude među ljudima.I bude, uglavnom, lijepa priča. Al od priče se ne živi.”
Riječ Abdulaha Sidrana bila je most koji nas je povezivao s dubinama ljudskog iskustva, njegovo pero je odisalo istinom i ljepotom koja je nadilazila granice jezika.
Abdulah Sidran bio je ne samo pisac, već i simbol otpora i snage duha u najtežim vremenim, navodi se u saopćenju Društva pisaca BiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.