[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/13\/thumbnail-img-20200213-103152.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/13\/100x73\/thumbnail-img-20200213-103152.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/13\/thumbnail-img-20200213-103152.jpg","size":"76.21","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Trening za novinare o ekološkim temama 'Misli o prirodi'

Trodnevni trening za novinare iz cijele Bosne i Hercegovine o zaštiti okoliša s ciljem da se unaprijede znanja i vještine o izvještavanju o tim temama počeo je jučer u Sarajevu. Trening je dio programa 'Misli o prirodi' koji implementira Centar za promociju civilnog društva, a podržava Vlada Švedske u iznosu od tri miliona KM.

Menadžerica tog projekta Dajana Cvjetković kazala je danas da su svjesni količine okolišnih problema u BiH, ali i da je evidentno da novinari izvještavaju o tim temama, ali više informativno, bez konkretnije analize, često izostavljajući dokaze i činjenice iz nauke.

Kako mediji u BiH izvještavaju o problemima zaštite okoliša i s kojim se problemima novinari u toj oblasti suočavaju, kako integrisati okolišne teme u medijski sadržaj i važnost saradnje medija i eko organizacija civilnog društva te kako poboljšati kvalitetmedijskih sadržaja na temu zaštite okoliša, samo su neke od tema kojim će se baviti novinari u tri dana edukacije, uz mentorstvo eminentnih stručnjaka iz struke.

- Predstavit ćemo trendove u izvještavanju u Evropi i svijetu. BiH je sposobna zemlja i možemo da pratimo trendove – kazala je Cvjetković.

Projekt je, dodala je Cvjetković, zasnovan na pet komponenti: zagovaranje, eko-hubovi, eko-škole, mladi te eko-novinari.

Naglasila je da su danas nevladinim organizacijama predstavili modalitete saradnje koji se najčešće vežu za grantove, ističući da će mnogo sredstava dodijeliti upravo njima, koji će na terenu implementirati različite zagovaračke inicijative u mrežama.

- Radit ćemo i s eko-hubovima i odabrat ćemo deset organizacija koje će djelovati u deset gradova u BiH, ali i sa školama, njih 40, tako da će projekt biti prilagođen obrazovnom sistemu BiH kako bi bio dostupan velikom broju škola - pojasnila je.

Cjetković je istakla da dodatni značaj projekta predstavlja doprinos provođenju zahtjeva Evropske unije i međunarodnih sporazuma iz oblasti okoliša, klime i energije koje je BiH ratificirala.

Istakla je da je svijest o značaju životne sredine u individualnim životima svih građana ključni faktor neophodan za ostvarenje dugoročnih ciljeva zaštite okoliša.

Govoreći o svijesti bh. društva i zaštiti ekologije, kazala je da u BiH građani nisu dovoljno svjesni problema u zaštiti okoliša.

- Najveći problem je što oni ne vide problem u svom odnosu prema prirodi i da su oni najveći zagađivači – kazala je te dodala da ipak svakim danom raste broj građana koji se osvješćuju o značaju zaštite životne sredine.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!