[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/06\/24\/l-df2b94ddc0cfc1a0a1647c6ab097364f.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/06\/24\/100x73\/l-df2b94ddc0cfc1a0a1647c6ab097364f.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/06\/24\/l-df2b94ddc0cfc1a0a1647c6ab097364f.jpg","size":"113.44","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Johnsonov glasnogovornik: Velika Britanija razmatra mehanizme za olakšavanje trgovine s Iranom

Glasnogovornik britanskog premijera rekao je da ta zemlja istražuje mehanizme za olakšavanje trgovine s Iranom, spomenuvši podršku Velike Britanije proširenju trgovinskih veza s Iranom. 

 

Glasnogovornik, koji nije imenovan, dao je primjedbe tokom konferencije za novinare odgovarajući na pitanje dopisnika IRNA-e je li Velika Britanija, kao članica iranskog nuklearnog sporazuma, spremna ukloniti prepreke širenju svojih trgovinskih veza s Iranom.

Kompanije i poslovni subjekti u Ujedinjenom Kraljevstvu koji nemaju interesa u Sjedinjenim Državama, sve su željniji partnerstva u Iranu. Godišnja trgovinska razmjena između Ujedinjenog Kraljevstva i Irana iznosi 180 miliona funti, dok neformalni podaci govore da je taj iznos i do 400 miliona funti, navodi IRNA.

Iran i Velika Britanija imaju velike kapacitete u energetici, poljoprivredi, inžinjerskom sektoru, transportu, tranzitu, medicini i medicinskoj opremi te izvozu nenaftnih proizvoda, između ostalog.

Izvor blizak britansko-iranskoj privrednoj komori rekao je za IRNA-u da britanski zakoni o trgovini s Iranom nisu ograničeni na humanitarnu robu, budući da Odjel za međunarodnu trgovinu Ujedinjenog Kraljevstva izdaje carinske dokumente za svaku robu koju zakon smatra legalnom. Ali kada je u pitanju prenos finansijskih sredstava, britanske banke ne sarađuju zbog straha od američkih sankcija.

INSTEX je bio finansijski alat koji su osmislile Francuska, Njemačka i Velika Britanija kako bi olakšale finansijske transakcije s Iranom, a da ne budu zarobljene u sankcijama. Međutim, banke su bile zastrašene od strane SAD-a i pritisnute da otkriju sve svoje transakcije što ih je dovelo do najjednostavnijeg izbora a to je da ne sarađuju.

Upitan poduzima li vlada Ujedinjenog Kraljevstva bilo kakvu mjeru za olakšavanje trgovine s Iranom za zainteresovane kompanije, Johnsonov glasnogovornik je pozitivno potvrdio, rekavši da London već dugo podržava legitimnu trgovinu s Iranom i nastavlja raditi na mehanizmima za olakšavanje procesa.

Međutim, dužnosnik je dao važnu ocjenu nastavka provedbe iranskog nuklearnog sporazuma i postizanja dogovora u Beču o uklanjanju navedenih prepreka.

Glasnogovornik je rekao da je napredak u ovom pitanju najbolji put naprijed koji će ne samo trgovinske veze, već i svu dimenziju bilateralnih veza između Irana i Ujedinjenog Kraljevstva pretvoriti u sigurno mjesto.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!