[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/24\/l-245b929fa588b754e5b5755cc552d8b1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/24\/100x73\/l-245b929fa588b754e5b5755cc552d8b1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/24\/l-245b929fa588b754e5b5755cc552d8b1.jpg","size":"77.86","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Isak i predstavnici OSCE-a s kantonalnim ministrima unutrašnjih poslova i policijskim komesarima

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak  održao je danas zajednički  sastanak sa kantonalnim ministrima unutrašnjih poslova i policijskim komesarima/direktorima policije u Federaciji Bosne i Hercegovine koji je organiziran u saradnji sa predstavnicima Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.

Na početku sastanka prisutnima su se obratili ministar Ramo Isak i šef Misije OSCE-a u BiH Thomas Bush koji su pozdravili prisutne i ukratko prezentirali teme sastanka. Istakali su da je cilj  sastanka da se postigne što bolji odgovor policijskih službenika  na suzbijanje nasilja u porodici te naglasili da se samo zajedničkim radom mogu pokrenuti zakonske izmjene koje u konačnici imaju za cilj da pruže bolje i sigurnije okruženje svim građanima Bosne i Hercegovine.

Na sastanku je razgovarano o postupanju policijskih službenika  u oblasti sigurnosti i ljudskih prava uključujući napredak u provedbi mjera za efikasno suzbijanje nasilja u porodici i nacrt instruktivnog akta za postupanje policijskih službenika u slučajevima nasilja u porodici kojeg je pripremila Misija OSCE-a u BiH. Također je diskutovano i o nacrtu zakona o javnom okupljanju, ali i o zaštiti novinara u nadležnosti policije.

Policijske agencije su najčešće prva adresa kojoj se obraćaju žrtve nasilja, prijavljivanjem slučajeva nasilja. Policijski službenici imaju dvojaku ulogu u sprečavanju i suzbijanju nasilja u porodici i nasilja nad ženama – osiguranje hitne zaštite žrtve, u saradnji sa organima starateljstva i drugim subjektima zaštite, i efikasno i djelotvorno procesuiranje počinilaca, u saradnji sa tužilaštvom.

Članom 15. Istanbulske konvencije postavlja se standard koji se odnosi na uspostavu sistemskih obuka za profesionalce koji dolaze u kontakt sa žrtvama i počiniteljima svih vrsta nasilja nad ženama. BiH je 7. novembra 2013. godine postala šesta zemlja članica Vijeća Evrope koja je ratificirala Istanbulsku konvenciju, saopćeno je iz FMUP-a.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!