Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) Jasmina Selimović sastala se sa ambasadorom Kraljevine Holandije u Bosni i Hercegovini Henk van den Doolom. Susret je pružio priliku za isticanje važnosti članstva Bosne i Hercegovine u Belgijsko-holandskoj konstituenci Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke u kontekstu podrške očuvanju monetarne stabilnosti i stabilnosti finansijskog sistema.
Tokom razgovora, kako je saopćeno iz CBBiH, guvernerka Selimović je naglasila značajan doprinos valutnog odbora stabilnosti valute, što je, zajedno s monetarnom politikom, ključno za očuvanje finansijske stabilnosti u Bosni i Hercegovini.
Razgovarano je o projektu finansijske pismenosti, koji se realizuje u saradnji s Organizacijom za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Ministarstva finansija Holandije. Projekt ima za cilj podizanje nivoa finansijske pismenosti i inkluzije, te je usmjeren na jačanje finansijske edukacije kako bi se promovisao prosperitet građana i pružila podrška razvoju malih i srednjih preduzeća. Ovom prilikom je naglašeno da CBBiH ima vodeću ulogu u ovom projektu, što potvrđuje njenu posvećenost poboljšanju finansijske edukacije i inkluzije u zemlji.
Ambasador Van den Dool je potaknuo jačanje i razmatranje otvaranja novih polja za saradnju sa CBBiH, što je guvernerka podržala, ističući da je međunarodna institucionalna saradnja kroz zajedničke projekte, usavršavanja i razmjenu iskustava i znanja, od suštinskog značaja za dalji napredak CBBiH.
Sagovornici su se složili da je nastavak evropskih integracija od velike važnosti za budući prosperitet Bosne i Hercegovine, te su naglasili opredijeljenost ka ostvarivanju tog cilja.
Ovaj sastanak simbolizuje kontinuiranu podršku i saradnju između Bosne i Hercegovine i Kraljevine Holandije, te zajedničku posvećenost jačanju ekonomske stabilnosti, finansijske edukacije i inkluzije, kao i integriteta CBBiH, saopćeno je iz te institucije.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.