[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/10\/18\/mars-black-background.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/10\/18\/100x73\/mars-black-background.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/10\/18\/mars-black-background.png","size":"659.30","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Nauka i tehnologija

Duži boravak u svemiru može dovesti do oštećenja mozga

Boravak astronauta u svemiru može oštetiti njihov mozak, pokazali su rezultati novog istraživanja čija je svrha dati odgovore na pitanja o dugoročnim rizicima budućih svemirskih putovanja.

Krvni testovi svemirskih putnika ukazuju na blago, ali trajno oštećenje mozga i njegovo brže starenje po njihovu povratku na Zemlju, tvrde naučnici s minhenskoga UNiverizteta Ludwig-Maximilians-Universitaet (LMU). Studiju o tomu objavili su u oktobru u stručnom časopisu Jama Neurology.

Istraživači vjeruju da je jedan od mogućih uzroka oštećenja mozga tokom putovanja u svemir upravo bestežinsko stanje koje ometa protok krvi iz područja glave, za koje se vjeruje da s vremenom rezultira povećanjem tlaka u cerebrospinalnoj tekućini.

Istraživanje je pokazalo da se broj nekih proteina karakterističnih za starenje i oštećenja na mozgu znatno povećao odmah po povratku iz svemira, a to se posebno odnosilo na prvu sedmicu nakon povratka.

- Da bi se rizici za svemirske putnike sveli na minimum za vrijeme dugotrajnih misija, poput putovanja na Mars neophodno je potrebno provesti sveobuhvatnije studije čiji su cilj preventivne mjere koje će omogućiti da ne dođe do povećanja pritiska u području glave - rekao je Peter zu Eulenburg.

No studijom još nije pojašnjeno rezultiraju li promjene na mozgu i fizičkim ograničenjima za oboljele - Biomarkeri u krvi još nam ne govore ništa o mogućim kliničkim bolestima.-

Treutačno se provodi i istraživanje o djelotvornosti negativnog pritiska u donjoj polovici tijela kada je posrijedi mokrenje. - Ovo je jedan od medicinskih izazova svemirskih letova - rekao je Jordan.

Stručnjaci su analizirali krv astronauta prije i neposredno nakon leta u svemir te ponovno sedam dana nakon povratka i opet nakon tri sedmice.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!