Geotermalna energija iskorištena za grijanje stambenih i poslovnih prostora može biti izuzetan faktor u snaženju domaće ekonomije i socijalne politike jer se na taj način dugoročno mogu osigurati niske cijene i uredna isporuka.
To je u izjavi za Fenu naveo predsjednik Bosanskohercegovačkih elektroenergetičara (CIGRE) Zijad Bajramović uoči održavanja okruglog stola o geotermalnoj energiji kao obnovljivom izvoru, zakazanom u Sarajevu za 16. april ove godine.
Potrebu da se ozbiljnije pozabavi korištenjem energetskih geotermalnih potencijala i
doprinese razvoju takvih projekata stručnjaci ovog komiteta nalaze u činjenici da Bosna i Hercegovina zauzima značajno mjesto na geotermalnoj karti Evrope, posebno ako se posmatra njeno prisustvo i temperaturna vrijednost. O tome će uvodna izlaganja imati stručnjaci iz BiH i zemalja regije, a rasprava će se, uz ostalo, voditi i na osnovu postavljenih ciljeva energetske tranzicije, važeće legislative i iskustava u zemljama Evropske unije.
Na pitanje šta se očekuje od tog okruglog stola, Bajramović je posebno istakao promovisanje korištenja geotermalne energije, davanje podrške stručnom i naučnom obrazovanju u području geotermalne energije, istraživanje njenih ležišta i njenih potencijala u BiH, veće korištenje u toplkifikaciji te razvoj tehnologija i tehničkih rješenja za korištenje geotermalnih izvora. Zato BH K CIGRE planira da formira svoju sekciju za geotermalnu energiju.
Geotermalna energija se u Bosni i Hercegovini do sada uglavnom koristila za potrebe banjskih lječilišta i sportsko-rekreativnih objekata, a veoma rijetko za zagrijavanje stambenih zgrada.
-Mi to želimo da promijenimo i uvjereni smo da će BiH za te projekte dobiti međunarodnu financijsku pomoć - zaključio je Bajramović.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.