[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/04\/l-886c019e094e2f818225251e87b679e5.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/04\/100x73\/l-886c019e094e2f818225251e87b679e5.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/04\/l-886c019e094e2f818225251e87b679e5.jpg","size":"118.06","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

UNDP - Podrška unapređenju okvira za inventar stakleničkih plinova u BiH

U Sarajevu je održana trodnevna obuka na temu praktične primjene smjernica Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC) i softvera za izradu inventara stakleničkih plinova (GHG), posebno u sektoru korištenja zemljišta i promjene korištenja zemljišta i šumarstva (LULUCF).  

Na obuci su prisustvovali predstavnici hidrometeoroloških zavoda, agencija za statistiku, fondova za zaštitu okoliša i stručnjaka iz oblasti šumarstva te drugih institucionalnih partnera uključenih u proces izrade inventara stakleničkih plinova u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz UNDP-a.

Cilj obuke jeste unapređenje i izgradnja neophodnih kapaciteta u automatizaciji procjena emisija odnosno uklanjanja GHG te bolje pripreme za GHG inventar kako bi se ispunili zahtjevi Okvira za unapređenu transparentnost (ETF). GHG inventar igra ključnu ulogu u praćenju emisija i njihovog uklanjanja, doprinoseći globalnim naporima u stabilizaciji koncentracije stakleničkih plinova.

Prema riječima eksperta Iordanisa Tzamtzisa, BiH ima dobre pretpostavke za izradu i unapređenje inventara stakleničkih plinova, zadovoljavajući nivo potrebnih podataka kao i domaće stručnjake koji su u mogućnosti da vrše kompleksne proračune GHG inventara u LULUCF sektoru.

- Određeni izazovi postoje u koordinaciji između institucija, institucionalnim postavkama i zaduženjima koja trenutno nisu jasna. Također, potrebno je kontinuirano podizanje kapaciteta i znanja kako bi se proračun inventara doveo na zadovoljavajući nivo i što bolje predstavilo stvarno stanje GHG emisija u BiH - naglasio je Tzamtzis.

Tokom obuke razmotreni su institucionalni aranžmani, upravljanje podacima, osiguranje kvaliteta te rizici u kontekstu izvještavanja u predmetnoj oblasti. Ista je sastavni dio podrške zemljama u razvoju za prelazak na dvogodišnje izvještaje o transparentnosti.

- Ova obuka je veoma značajna za BiH, jer pospješuje efikasno upravljanje klimatskim politikama, doprinosi održivom razvoju i pomaže zemlji u ispunjavanju međunarodnih obaveza. Realizacijom aktivnosti ovog tipa, institucionalnim partnerima i stručnjacima u BiH omogućava se bolje razumijevanje metodologija i tehnika za prikupljanje tačnih i relevantnih podataka o korištenju zemljišta, promjenama u korištenju zemljišta i šumarstvu - istakao je Aldin Međedović, voditelj 5NC projekta.

Obuka je organizirana u sklopu UNDP u BiH projekta "Izrada Petog nacionalnog izvještaja Bosne i Hercegovine i Prvog i Drugog dvogodišnjeg izvještaja o transparentnosti kao kombinovanih izvještaja prema UNFCCC-u (5NC)", a u saradnji sa Globalnim programom podrške inicijativi za izgradnju kapaciteta za transparentnost (CBIT), Programom Ujedinjenih nacija za okoliš (UNEP) i Organizacijom Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO).

Projekat 5NC kojeg finansira Globalni fonda za okoliš (GEF), a implementira UNDP u BiH, usmjeren je na jačanje kapaciteta institucionalnih partnera i unapređenje okvira za inventar stakleničkih plinova u BiH te ispunjavanje obaveza BiH iz Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC). 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!