[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/10\/31\/naoruzavanje-srbije.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/10\/31\/100x73\/naoruzavanje-srbije.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/10\/31\/naoruzavanje-srbije.png","size":"717.32","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Bosna i Hercegovina

Ugledni britanski magazin upozorava: Srbija se užurbano naoružava, susjedi su uznemireni…

Intenzivno naoružavanje srpske vojske tema je kojom se ovih dana pozabavio i ugledni britanski magazin The Economist. Srbijanske susjede uznemiruje kontekst u kojem se to naoružavanje događa. Tabloidi pod Vučićevom kontrolom stalno podižu tenzije govoreći da je rat s kosovskim Albancima ili Hrvatima neizbježan, piše "The Economist".

Istodobno, nacionalisti, uključujući ministra unutarnjih poslova Vulina, govore o stvaranju "srpskog svijeta" za koji se mnogi na Kosovu, u Crnoj Gori i u BiH boje da je tek drugo ime za Veliku Srbiju.

Tokom nedavnog spora s Kosovom oko registarskih oznaka, Srbija je podigla vojne zrakoplove u blizini granice i rasporedila oklopna vozila "kako bi zastrašila svog manjeg susjeda".

Srbija je kupila i kineske oklopne dronove, ruske helikoptere i francuski raketni sistem. Ministar odbrane je ovog mjeseca najavio da Srbija pregovara o kupovini transportnih aviona i helikoptera od Airbusa.

Prošlog mjeseca stigla je vijest da je zemlja u pregovorima s Izraelom o protutenkovskim projektilima. Economist piše da bi se na popisu za kupovinu mogle naći i turske bespilotne letjelice, koje su korištene za "razorni učinak" u prošlogodišnjem porazu armenskih snaga u Nagorno-Karabahu u Azerbejdžanu.

Nakon ratova 1990-ih vojni kapacitet Srbije je opao. No 2014. Vlada se odlučila ponovno naoružati. Ruska intervencija u Ukrajini pokazala je da era rata u Europi nije završila, a poplave u Srbiji te godine bile su "poziv za buđenje", kaže Daniel Schunter iz istraživačkog centra Balkanske sigurnosne mreže. Tada je otkriveno da zemlja jedva ima helikoptere za misije potrage i spašavanja.

Hrvatska je 2015. godine, također obnavljajući svoje oružane snage, zatražila od Sjedinjenih Država isporuku projektila koji bi, ako budu ispaljeni na Srbiju, mogli doprijeti duboko u srpski teritorij, piše Economist.

Ističu da su ulaganja Srbije u sigurnost porasla u apsolutnim brojkama, dok je udio u bruto domaćem proizvodu (BDP) od 2005. godine oko 2 posto, s obzirom da je BDP rastao paralelno s povećanjem investicija.

Podsjećaju na izjavu predsjednika te zemlje Aleksandra Vučića da su srpska ulaganja u obranu kao "kikiriki" u odnosu na Bugarsku, Mađarsku i Rumunjsku, te navode da Srbiju ne treba uspoređivati s tim zemljama, već sa susjedima s kojima ima ratnu prošlost.

Srbija ima veći vojni budžet od Albanije, BiH, Crne Gore, Kosova i Sjeverne Makedonije zajedno, piše Economist.

Economist također ističe da je Srbija okružena zemljama koje su članice NATO saveza i da je "malo vjerovatno da će Srbija u dogledno vrijeme poslati svoje vojnike u akciju".

Serbia has bought Chinese armoured drones, Russian helicopters and a French surface-to-air missile system https://t.co/O2lCwXizUo

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!