[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/01\/l-1ad487ec56ad724ec7816ba09dbd9f0c.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/01\/100x73\/l-1ad487ec56ad724ec7816ba09dbd9f0c.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/01\/l-1ad487ec56ad724ec7816ba09dbd9f0c.jpg","size":"79.19","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

U Tuzli održana konferencija posvećena sevdalinci i njenoj nominaciji za UNESCO listu

Udruženje muzičkih umjetnika Tuzle šesnaestu godinu organizuje mjesec sevdaha u Tuzli - Festival sevdalinke "Sevdalinko u srcu te nosim" u sklopu kojeg je sinoć u Hrvatskom kulturnom centru održana konferencija "Sevdalinka kulturno – historijsko nematerijalno blago Bosne i Hercegovine", a sve s ciljem da se sevdalinka upiše na UNESCO listu nematerijalne baštine. 

-U okviru mjeseca sevdaha organizujemo konferenciju na kojoj govorimo o nominaciji sevdalinke na UNESCO listu. Kada se to bude desilo onda možemo reći da smo napravili veliki posao, veliki pomak. Sevdalinka će živjeti ako budemo svoje skromno znanje prenosili na omladinu. Zato želimo da mnogo mladih prođe kroz festival i da dobiju prave informacije o sevdalinci – kaže predsjednica Udruženja muzičkih umjetnika Tuzle Ramiza Milkunić. 

Mladi su iskazali veliko poštovanje prema sevdalinci, a i sinoć je veliki broj mladih osoba prisustvovalo konferenciji.

-Šesnaest godina se organizuje festival i mi u organizacionom odboru smatramo da je sevdalinka jedan od najvažnijih elemenata nematerijalnog nasljeđa u BiH i kao takva zaslužuje afirmaciju u BiH i svijetu. Nominovali smo sevdalinku za UNESCO listu i 2016. godine je inicijativa prihvaćena. Od 2016. godine do danas nismo dobili konačnu odluku. Zbog toga organizujemo konferencije i govorimo kako sevdalinka prema svim kriterijima UNESCO-a da se nađe na listi – kaže etnolog Vesna Isabegović iz Muzeja istočne Bosne.

Konferenciju su podržali Vlada TK, odnosno Ministarstvo za kulturu, sport i mlade, kao i Grad Tuzla.

Na konferenciji su se obratili: prof. dr. Sanjin Kodrić, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture i redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, etnolog Vesna Isabegović – JU Muzej Istočne Bosne, mr.sc. Jasna Hadžiselimović – profesorica Bosanskog jezika i književnosti, Amela Mehmedović pomoćnica ministra za kulturu, sport i mlade TK, a video linkom i redovni profesor Tamara Karača Beljak, profesorica na odsjeku za etnomuzikologiju Muzičke akademije u Sarajevu, Jovan Pejčić, Tamburica Fest iz Novog Sada, Nedžad Lekić iz Podgorice u ime AKUD "Mirko Srzentić".

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!