[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/11\/08\/promocija-atlas-zlocina.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/11\/08\/100x73\/promocija-atlas-zlocina.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/11\/08\/promocija-atlas-zlocina.jpg","size":"385.99","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Bosna i Hercegovina

U Goraždu predstavljen „Bosanski atlas ratnih zločina“

Sarajevski Istraživačko dokumentacioni centar (IDC), Mreža za izgradnju mira, Forum ZFD u parterstvu s Udruženjem "Seka" u Goraždu su promovisali Bosanski atlas ratnih zločina.

O značaju Atlasa govorili su Adis Hukanović iz Foruma ZFD i Goran Bubalo iz Mreže za izgradnju mira, ističući ogroman posao koji stoji iza ovog projekta i posvećeni timski rad.

Istaknuto je da je Atlas ratnih zločina svojevrsni digitalni memorijal te da je on rezultat dugogodišnjeg rada na polju dokumentovanja ratnih zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini u periodu 1992. - 1995. godina.

Mirsad Tokača, direktor Istraživačko dokumentacionog centra kazao je da je pokretanje projekta izrade Bosanskog atlasa ratnih zločina kao svojevrsnog memorijala rata, po svemu inovativan pristup i  skroman doprinos demokratizaciji i demonopolizaciji znanja o prošlosti. Dodao je da Atlas otvara zajednički prostor sjećanja.

- On ne predstavlja sjećanje niti jedne partikularne zajednice nego su u njemu sakupljeni raznovrsni fragmenti sjećanja, u njemu je sakupljeno naše kolektivno bosansko sjećanje. Tu se mogu pronaći mnoge nepoznate činjenice, ali mu se mogu dodati nove i nedostajuće. Ovaj je Atlas alat i slobodan prostor za otvoren dijalog i nuđenje novih činjenica i upotpunjavanje nedostajućih vrijednosti. Naša su znanja o nedavnoj prošlosti krhka te stoga pokušavamo uz pomoć Atlasa stanje svijesti o bosanskoj tragediji prevesti iz stanja vjerovanja u stanje znanja zasnovanog na neumoljivim činjenicama, na neposrednom uvidu u dokumente – fotografije, video zapise, svjedočenja, sudske presude - pojasnio je Tokača.

U razgovoru s malobrojnim posjeticima promocije govorio je i o značaju lokalnog angažmana u prikupljanju činjenica o ratnim zločinima, te o vrijednostima koje će Atlas donijeti u promociji i jačanju kulture sjećanja i suočavanja s nedavnom prošlošću.

Digitalni Atlas ratnih zločina projekat je posebno prilagođen ciljnim grupama kao što su učenici i studenti, koji će uz pomoć Atlasa imati pristup nepristrasnim informacijama o ratu. U principu, primjenjivost Atlasa kao edukativno – informativnog alata je limitirana samo pristupom interentu i kreativnošću korisnika - rečeno je na promociji.

- Uz mogućnost da pristupe podacima online, mnogi studenti i istraživači će moći provesti preliminarna istraživanja o ratu bez troškova putovanja i smještaja. U isto vrijeme, sve više ljudi će imati priliku da proširi svoja saznanja šta se desilo s njihovim najmilijim, njihovim prijateljima i rodbinom, ali i cijelom bosanskom zajednicom - poručili su iz Istraživačko dokumentacionog centra.

Projekat izrade konačne verzije Bosanskog atlasa ratnih zločina podržala je Fondacija „Robert Bosch Stiftung“ a javnosti će biti dostupan od sredine decembra.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!