[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/13\/l-5364d69e44dfcf5f74688732f9ad7aaf.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/13\/100x73\/l-5364d69e44dfcf5f74688732f9ad7aaf.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/13\/l-5364d69e44dfcf5f74688732f9ad7aaf.jpg","size":"55.41","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Tajani: ECB je pretjerala u prinuđivanju UniCredit banke da napusti Rusiju

Evropska centralna banka (ECB) pretjerala je u prinuđivanju talijanske banke UniCredit da izađe iz Rusije, izjavio je u petak talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani.

Banke eurozone koje su još povezane s Rusijom više od dvije godine nakon što je Moskva izvršila invaziju na Ukrajinu, posljednjih su se sedmica našle pod sve većim pritiskom supervizora bloka, kao i američkih vlasti, zbog svojih veza s tom zemljom.

ECB je od zajmodavaca pod njenim nadzorom zatražila da daju "jasnu mapu puta" za izlazak s ruskog tržišta.

- Čini mi se da je ECB otišla malo predaleko - kazao je Tajani na konferenciji za novinare.

UniCredit je prošle sedmice saopćila da su izazovni uslovi koje je ECB postavila za smanjenje svoje izloženosti Rusiji i traženje presude Općeg suda EU, kao i zamrzavanje zahtjeva dok sud ne donese odluku.

Odluke suda u prosjeku traju dvadesetak mjeseci, ali odluka o zahtjevu za suspenziju trebala bi trajati samo nekoliko sedmica.

Stav talijanskih vlasti čini se nepovezanim.

Guverner Banke Italije Fabio Panetta izjavio je u maju da bi talijanske banke trebale "izaći" iz Rusije zbog reputacijskih rizika, dok je izvor blizak premijerki Giorgii Meloni kazao Reutersu u srijedu da Rim ne igra nikakvu ulogu u tome.

UniCredit posjeduje AO UniCredit, petnaestu po veličini rusku banku po imovini, s 56 filijala na kraju prošle godine i oko 3.150 zaposlenih s punim radnim vremenom.

Upitan kakva je uloga vlade u toj aferi, Tajani je branio odluku UniCredit banke da se žali evropskom sudu.

- Ispravno je da talijanska firma koja je napadnuta traži sudsko pojašnjenje na nivou EU - kazao je on, dodajući da Rim želi "zaštititi talijanske firme koje posluju u Rusiji unutar pravila nametnutih sankcijama".

- Kao ministar vanjskih poslova i zamjenik premijera, govorim da obraćanje sudu EU znači traženje pojašnjenja pravila koja nisu jasna, i to ne znači prkositi ECB - kazao je.

- Ne možete tražiti od tih firmi da trpe ekonomsku štetu - dodao je Tajani, prenosi Reuters.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!