[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/03\/19\/fna-97286.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/03\/19\/100x73\/fna-97286.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/03\/19\/fna-97286.jpg","size":"412.97","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Nauka i tehnologija

Predstavljeno osam izdanja Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu

Nova izdanja knjiga Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu predstavljena su u Narodnoj biblioteci u Mostaru.

Direktor Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu Alen Kalajdžija kazao je kako je Institut predstavio osam novih izdanja koje su iz tiska izašle 2018. Godine.

- Među njima su zbornik radova "Alija Isaković i bosanski jezik" koji je okupio preko 20 radova bosanskohercegovačkih lingvista, zatim časopis "Književni jezik" koji izlazi već od 1973. godine, a indeksiran je u nekoliko vrlo važnih baza podataka. Također, večeras smo predstavili i prijevod 126 sevdalinki s bosanskog na engleski jezik, te jedan tekst Vedada Smailagića s Univerziteta u Sarajevu koji je prvenstveno namijenjen studentima, a zove se "Uvod u tekstnu lingvistiku" - pojasnio je Kalajdžija.

Predstavljen je i zbornik radova "Jezik – Sloboda – Tradicija, društveno-politička stvarnost bosanskoga jezika u južnoslavenskoj jezičnoj zajednici", koji okuplja kraće referate stručnjaka iz BiH, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Kosova i Slovenije, a u kojima se, po riječima Kalajdžije, tematizira pitanje društveno-političkog statusa bosanskog jezika u navedenim zemljama.

Direktor Instituta za jezik istaknuo je kako će se promocija spomenutih izdanja nastaviti jer je jako važno da se sva ova izdanja dopreme do bosanskohercegovačkog građanstva.

- Vrlo je važno promovirati i nauku o bosanskom jeziku, a ne samo bosanski jezik i mislimo da je upravo ovih osam izdanja vrlo značajan doprinos razvoju lingvističke misli Bosne i Hercegovine - poručio je Kalajdžija.

Inače, ova promocija organizira se u sklopu aktivnosti manifestacije Dani Instituta za jezik 2019. koji traju mjesec dana, a svake godine počinju 21. veljače, odnosno na Međunarodni dan materinskog jezika.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!