U povodu Svjetskog dana knjige, Narodna biblioteka Mostar u suradnji s Yunus Emre Institutom u ponedjeljak je započela akciju razmjene knjiga pod nazivom "Pokloni knjigu, daruj joj novi život".
Posjetitelji štanda Narodne biblioteke na mostarskom Trgu Musala su, osim razmijene knjiga, imali priliku razgovarati i družiti se s književnicima.
"Povodom Svjetskog dana knjige – 23. travnja, danas radimo razmjenu knjiga. Također, imat ćemo druženje s mostarskim književnicima koji će s prolaznicima i posjetiteljima razgovarati o važnosti čitanja, kao i o tome da je knjiga živa samo dok je čitana", kazao je u izjavi za Fenu direktor Narodne biblioteke Mostar Omer Mičijević.
Po njegovim riječima, cilj je događaja popularizacija knjiga i čitanja te ukazivanje na važnost čitanja u ovom digitalnom vremenu.
"U Mostaru egzistiraju tri javne biblioteke, jedna univerzitetska i jedna sveučilišna. Također, sve su obogaćenje i školske biblioteke, kao i one kućne, tako da s točnom sigurnošću ne možemo reći koliko Mostarci čitaju, ali je to sigurno više nego što se percipira u javnosti, ali ipak još uvijek nedovoljno", ističe Mičijević.
Napomenuo je i da se najviše čitaju suvremena beletristika i dječje knjige.
Građani su imali priliku svoje pročitane knjige razmijeniti sa svojim sugrađanima te uzeti i besplatne primjerke nekih knjiga iz Narodne biblioteke i Kulturnog centra Yunus Emre Instituta.
Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja svake godine kao simboličan datum u svjetskoj književnosti. Tog su dana 1616. godine umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare. UNESCO želi svakoga, a posebno mlade, potaknuti na čitanje te promovirati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.