[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/11\/16\/l-5a212e4b0a32fa9d88ed4606b5d6e9e2.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/11\/16\/100x73\/l-5a212e4b0a32fa9d88ed4606b5d6e9e2.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/11\/16\/l-5a212e4b0a32fa9d88ed4606b5d6e9e2.jpg","size":"76.76","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Hrvatski sabor odbio zaključke kluba Možemo o trenutnom prekidu vatre u Gazi

Hrvatski sabor u četvrtak je većinom glasova prihvatio izviješće predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića o održanim sastancima Europskoga vijeća u razdoblju od travnja do listopada 2023 i odbio zaključke Možemo kojima traži prekid rata u Gazi.

Trenutno oko Europske unije postoji "gorući prsten" u koji spadaju ratovi, velika nestabilnost u dijelovima Afrike i problemi povezani s nezakonitim migracijama, smatra Plenković.

Osvrnuo se i na to što je Hrvatska glasovala protiv rezolucije UN-a kojom se traži humanitarno primirje u Gazi, ali se ne spominje osuda terorističkog napada Hamasa na Izrael.

Poručio je kako se u njoj ne spominje teroristički napad Hamasa iako je riječ o "temeljnom događaju" koji je pokrenuo trenutni rat, što podsjeća na rezolucije za vrijeme Domovinskog rata kada je Hrvatska "doživljavala rezolucije u kojima se nije htjelo priznati tko je tko".

Stoga je stvar principa i hrvatskog iskustva biti protiv takve rezolucije, istaknuo je hrvatski premijer, prenosi Hina.

Hrvatski sabor je većinom glasova odbio zaključke Kluba Možemo! kojim bi se hrvatsku Vladu obvezalo da u okviru Europskog vijeća zahtjeva trenutni prekid vatre i svih vojnih aktivnosti u Gazi.

Možemo! traži i snažnije zagovaranje otvaranja humanitarnih koridora, podržavanje otvaranje istrage ratnih zločina nad civilima u Gazi i Izraelu, prestanak okupacije palestinskih teritorija te da se krene prema diplomatskom rješenju, što je rješenje o dvije države.

Sabor je prihvatio izvješće o stanju ilegalnih migracija na području Hrvatske od ulaska Republike Hrvatske u šengenski prostor. 

Izvješće pokazuje da je u tom razdoblju zabilježeno oko 62.500 nezakonitih prelazaka granice, što je za 73 posto više nego lani. 

Ipak, unatrag dva mjeseca vidljiv je pad broja nezakonitih prelazaka. U rujnu se, u odnosu na kolovoz, brojka smanjila za sedam posto, a u listopadu, u odnosu na rujan, 45 posto. Usporedba podataka ovogodišnjeg s lanjskim listopadom pokazuje pad od 51 posto.

Na područje EU ove godine nezakonito je ušlo milijun migranata te je porastao broj tražitelja azila.

U deset mjeseci evidentirano ih je 60.440, što je gotovo pet puta više nego u cijeloj prošloj godini. No, od toga broja, njih samo 1400 zaista je i podnijelo zahtjev za azil, a velika većina tih ljudi u međuvremenu napusti Hrvatsku.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!