[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/26\/l-349be1259e6cd7626cfa1f191cde71ef.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/26\/100x73\/l-349be1259e6cd7626cfa1f191cde71ef.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/26\/l-349be1259e6cd7626cfa1f191cde71ef.jpg","size":"124.36","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Incidenti na sjednici Skupštine Srbije dodatno produbili političku krizu u zemlji

Vladajuća većina u Skupštini Srbije u ponedjeljak je, poslije prekida sjednice zbog niza incidenata, uvreda i tučnjave, u nastavku tokom popodneva prihvatila načelni prijedlog državnog proračuna, a jučerašnji ekscesi dodatno su produbili političku krizu u zemlji.

Početak parlamentarne rasprave o proračunu za 2025. obilježili su haos, naguravanje i tučnjava, a sjednica je zakazana u jeku protesta kojima opozicija i civilno društvo traže odgovornost vlasti za rušenje nadstrešnice 1. novembra na nedavno rekonstruiranom željezničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, navodi Hina.

Predsjednica parlamenta Ana Brnabić odbila je ranije, koristeći proceduralne mogućnosti, traženje opozicije i sudionika protesta da se na dnevni red stavi zahtjev za opoziv srbijanske vlade na čelu s premijerom i predsjednikom vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Milošem Vučevićem.

Zastupnici opozicije su i na današnjoj sjednici zatražili da se glasa o nepovjerenju vladi, te da se formira odbor koji bi utvrdio ko je odgovoran za pad nadstrešnice na željezničkoj stanici.

Taj prijedlog je Brnabić odbila, a opozicioni zastupnici optužili su je za povredu Ustava, te da "sudjeluje u prikrivanju istine o nesreći u Novom Sadu". Rekli su da je predsjednica parlamenta "izvršila državni udar" odbijajući da na dnevni red stavi prijedlog rasprave o nepovjerenju Vladi.

Vladu i njezine resore opozicija, građansko društvo i znatan dio javnosti smatraju odgovornom za brojne koruptivne poslove u infrastrukturi, među posljednjim - i za rekonstrukciju novosadske željezničke stanice.

Ko je kriv za tučnjavu i vrijeđanje?

Vlasti i opozicija se uzajamno optužuju za izazivanje i poticanje sukoba u parlamentu.

Brnabić je nakon incidenata optužila opoziciju za "pokušaj nasilnog uzimanja vlasti i otimanja institucija".

Šef zastupničke skupine vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov rekao je da opozicija kao oblik svog političkog djelovanja ima samo nasilje, te da svoju politiku nisu iskazali, niti je imaju.

Jovanov je novinarima kazao da je opozicija izazvala incident kako bi se u svijet "poslala ružna slika Srbije" i pokazalo da "postoji neka nestabilnost".

Ocijenio je da su predstavnici opozicije "umjesto narodnih zastupnika" postali "narodni nasilnici".

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!