[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/11\/16\/l-ad7a8270f07594e9027a56c45b528da4.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/11\/16\/100x73\/l-ad7a8270f07594e9027a56c45b528da4.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/11\/16\/l-ad7a8270f07594e9027a56c45b528da4.jpg","size":"80.31","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Bruxelles: Sastanak glavnih pregovarača Kosova i Srbije s Lajčakom

U Bruxellesu se u četvrtak počeli razgovori glavnih pregovarači Kosova i Srbije u dijalogu Besnika Bislimija i Petra Petkovića  te specijalnog predstavnika Europske unije (EU) za pregovore Srbije i Kosova Miroslava Lajčaka tijekom kojih bi trebalo biti riječi o novom nacrtu statuta Zajednice srpskih općina (ZSO) na Kosovu.

Lajčak se jutros prvo sastao s direktorom Ureda Vlade Srbije za Kosovo Petrom Petkovićem,  a nakon sastanka s Bislimijem predviđen je zajednički sastanak pregovarača i slovačkog diplomate.

Službeni Beograd prihvatio je u utorak poziv za nastavak dijaloga s Prištinom u Bruxellesu nakon što se srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i Petković odvojeno sastali s Lajčakom u Beogradu.

Lajčak je prethodno prošlog tjedna posjetio Prištinu u namjeri da ubrza dijalog dviju strana o normalizaciji odnosa koji je u krizi dulje od godinu dana. Lajčak je u Prištini razgovarao sa zamjenikom kosovskog premijera Besnikom Bislimijem te čelnicima oporbenih stranaka na Kosovu o novom nacrtu statuta Zajednice srpskih općina.

Spomenuti nacrt "modernog i uravnoteženog  europskog prijedloga" o statutu ZSO su tijekom posjeta Prištini prezentirali članovi visokog izaslanstva Europske unije, SAD-a, Njemačke, Francuske i Italije.

Kosovski premijer Albin Kurti kazao je da je novi nacrt statuta za formiranje Zadnjice srpskih općina pažljivo napisan i to u skladu sa slovom i duhom Ustava, ali da još nije službeno prihvatio dokument koji bi Srbima na Kosovu dao veću autonomiju.

Beograd inzistira da Priština formira ZSO što je kao obavezu prihvatila sporazumom pod pokroviteljstvom EU-a u travnju 2013. godine. Priština, pak, inzistira da Srbija potpiše europski plan za Kosovo iz veljače i aneks usuglašen u ožujku u Ohridu, te da Kosovo prizna i de facto i de iure. Službeni Beograd kategorički odbija priznanje, kako on tumači, "samoproglašene neovisnosti".

Napetosti između dvije strane su naročito eskalirale nakon oružanog sukoba krajem rujna kada se skupina naoružanih Srba sukobila s kosovskom policijom a u oružanom napadu ubijen je jedan kosovski policajac i trojica srpskih napadača.

Nakon što su 27. veljače Vučić i Kurti postigli suglasnost o Sporazumu na putu prema normalizaciji odnosa, u Ohridu je 18. ožujka prihvaćen aneks toga sporazuma, koji je zapravo plan provedbe sporazuma iz veljače. Iako članice EU tvrde da je postignuta suglasnost o oba ta dokumenta, nijedan nije potpisan jet to odbija učiniti srbijanski predsjednik.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!