[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/28\/martin-tais.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/28\/100x73\/martin-tais.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/28\/martin-tais.jpg","size":"31.65","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / BiH

Ekspert Tais za START: Svaku vladu koja nema plan za rješavanje zagađenja zraka u Sarajevu treba odmah oboriti

Regulacioni planovi, kvadranti i kvadrati, betonizacija, visoka gradnja i ventilacijski koridori glavne su teme u javnom prostoru glavnog grada Bosne i Hercegovine proteklih dana. Nažalost, u diskusiji je puno više politike nego struke iako se radi o izuzetnom važnom pitanju i problemu za sve građane Sarajeva.

Stručni komentar portal Startbih.ba je potražio od Martina Taisa, stručnjaka za klimatske promjene.

- Ja sam naravno protiv visoke gradnje koja sprečava cirkulaciju zraka dolinom Miljacke, ali nije to osnovni problem. Osnovno zagađenje u Sarajevu, zbog čega imamo povećanu emisiju, jeste što smo mi prirodni lonac s poklopcom. Mi moramo smanjivati emisije zagađanja. To je suština svega. Ventilacijski koridori jesu važni da nam puše hladni zrak sa Baščaršije po noći, a da nema velikih i visokih objekata dostigao bi puno dalje. To je tačno, ali osnovna stvar je smanjivanje emisije zagađenja. Svi se bune protiv visokih zgrada jer je Sarajevo prirodna kotlina. Ovdje bi bilo magle i da nema nijedne kuće i nijednog automobila. Magla bi se dizala do 300 metara visine.To je sarajevski lonac sa poklopcem koji je popunjen zagađenim zrakom. Sve što zagadimo ostaje u ovom našem loncu – ilustruje Tais ključni problem glavnog grada.

Prema njegovim riječima oko trećine zagađenja otpada na ložišta, oko trećine na vozila, a ostalo na razna druga zagađenja.

-Ali sve je to odavno napisano, studije su davno napravljene. Ne treba ništa više, ali treba imati strategiju kada, kako i u kojim rokovima to uraditi i završiti. Svaku vladu i skupštinu KS koja ne napravi strategiju rješavanja zagađenja u Sarajevu treba odmah oboriti. Ali trebaće za rješavanje problema deset godina, da se svaki godine uradi ponešto. Nema drugog rješanja. Uzalud je ista šuplja priča kojoj se vraćamo svake zime. Zagađujemo previše, to je suština – upozorava naš sagovornik.

Podsjećamo kako je proteklih dana i sedmica Regulacioni plan "Centar Novo Sarajevo" izazvao je brojne rasprave u javnosti, ponajviše zbog činjenice da bi se u određenim dijelovima opštine Novo Sarajevo dozvolila visoka gradnja.

 

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!