[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/11\/27\/lisice-2.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/11\/27\/100x73\/lisice-2.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/11\/27\/lisice-2.jpg","size":"408.76","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Hapšenje Osmanovića u suprotnosti s načelima međunarodnog prava

Koordinacioni odbor temeljnih boračkih organizacija Armije RBiH smatra da je, 'hapšenje Osmana Osmanovića, na graničnom prijelazu Sremska Rača u Srbiji a na osnovu fantomskih spiskova za navodni ratni zločin nad civilima srpske nacionalnosti, neprihvatljivo i u suprotnosti sa svim načelima i pravilima međunarodnog prava'.

- Posebno je zabrinjavajuće konstantno uplitanje srbijanskih vlasti u unutrašnje poslove Bosne i Hercegovine jer procesuiranje stranog državljanina za bilo kakvo djelo koje je eventualno počinjeno na tlu druge (njegove) države, nedopustivo je (i sam pokušaj) jer predstavlja udar na suverenitet i integritet te države i njenog pravnog poretka - navodi se.

Od nadležnih institucija Bosne i Hercegovine sada se 'očekuje da stanu u zaštitu ljudskih prava, ne samo Osmana Osmanovića, nego svih građana i građanki Bosne i Hercegovine kojima su ta prava povrijeđena od druge države.'    

Podsjećaju da 'fantomski spisak od 580 stranica sadrži imena oko 3.500 pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine, Hrvatskog vijeća obrane i visokih bošnjačkih funkcionera te kratke opise navodnih ratnih zločina za koje se terete'.

- Uz njega se veže i dokument 'Pregled naredbodavaca i izvršilaca zločina u logorima i zatvorima za Srbe u bivšoj BiH u periodu 1992. - 1996. godine'. Autor spiska, koji je kreiran u januaru 2002. godine, je Dokumentacioni centar za istraživanje ratnih zločinaca Republike Srpske iz Banja Luke. Nejasno je ko je Srbiji i njenim pravosudnim institucijama dao pravo ili bilo kakvo ovlaštenje da postupa po navodnim spiskovima koje izdaje manji bosanskohercegovački entitet - naglašavaju.

Dodaju da su se na tom 'fantomskom spisku, osim pripadnika vojnih i policijskih snaga učesnika u odbrani Bosne i Hercegovine, našli i brojni umjetnici i istaknute javne ličnosti koje su u ratnim dejstvima učestvovali jedino na način da su bili žrtvom straha i ratnog progonstva (što takav spisak dodatno degradira), a cilj je 'pokušaj izjednačavanja agresora sa žrtvom i izjednačavanje broja procesuiranih i osuđenih pripadnika agresorskih snaga sa snagama odbrane Bosne i Hercegovine'.

- Takve akcije dovode do zaključka da se provođenje određenih ideologija, prekinuto okončanjem ratnih dejstava, nastavlja u mirnodopskim uslovima, što je nedopustivo - navodi se.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!