[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/05\/10\/l-d01978080a29bf5b83be7c7c73f9081e.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/05\/10\/100x73\/l-d01978080a29bf5b83be7c7c73f9081e.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/05\/10\/l-d01978080a29bf5b83be7c7c73f9081e.jpg","size":"48.94","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

EU: Srbija i Kosovo riskiraju da propuste fondove iz Plana rasta zbog nedostatka dijaloga

Normalizacija odnosa je uvjet na europskom putu Srbije i Kosova a te zemlje riskiraju da izgube važnu priliku zbog nedostatka napretka u dijalogu, priopćeno je iz press-službe Europske komisije.

Srbija i Kosovo trebaju se konstruktivno angažirati na normalizaciji svojih odnosa kako bi stekli pravo na financiranje iz Plana rasta Europske unije koji je nedavno usvojen i bez obzira na osnovne kriterije koje svaka zemlja treba ispuniti te dvije zemlje trebaju se  konstruktivno angažirati na normalizaciji svojih odnosa, stoji u priopćenju.

To podrazumijeva, kako se navodi, potpunu provedbu svih obveza koje proizlaze iz Sporazuma o putu normalizacije i Aneksa primjene, te svih dosadašnjih sporazuma o dijalogu, ali i uključenje u pregovore o sveobuhvatnom sporazumu o normalizaciji odnosa.

Plan rasta od šest milijardi eura za šest partnera sa zapadnog Balkana predstavlja sveobuhvatnu ponudu EU za unapređenje njihovog društveno-ekonomskog stanja.

"To uključuje progresivan pristup jedinstvenom tržištu EU, uvjetovan napretkom na zajedničkom regionalnom tržištu zapadnog Balkana, i mehanizme za poticanje reformi. Plan rasta nije alternativa proširenju EU. To je ponuda koja će upotpuniti i ubrzati proces pristupanja", rekao je jedan od portparola Europske komisije.

Plan rasta je do sada najambiciozniji financijski paket EU za zemlje zapadnog Balkana. Sastoji se od šest milijardi eura od kojih će se dvije milijarde dodijeliti u okviru bespovratne pomoći, a preostale četiri milijarde u obliku kredita s veoma povoljnom kamatom, podsjeća Radio Slobodna Europa.

Kako objašnjavaju iz Europske komisije, da bi imala koristi od ovog instrumenta, svaka zemlja korisnica morat će pripremiti reformsku agendu, koju će konzultirati, ocijeniti i odobriti spomenuta komisija, a po potrebi i države članice EU.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!