[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/05\/14\/l-4dc0b5eb5138be09f675d3b72baa1080.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/05\/14\/100x73\/l-4dc0b5eb5138be09f675d3b72baa1080.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/05\/14\/l-4dc0b5eb5138be09f675d3b72baa1080.jpg","size":"104.75","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Bruxelles: Šesti sastanak glavnih pregovarača Kosova i Srbije nakon uredbe o ukidanju dinara

Na šestom sastanku u Bruxellesu glavni pregovarači Kosova i Srbije Petar Petković i Besnik Bislimi pokušat će pod pokroviteljstvom Europske unije (EU) pronaći rješenje situacije nastale na Kosovu nakon što je kosovska Središnja banka (CBK) ukinula srpski dinar u platanom prometu.   

“Ugostit ću glavne pregovarače Kosova i Srbije na razgovorima s ciljem pronalaženja privremenog i održivog rješenja za sve one koji su pogođeni uredbom CBK-a. Uvjeren sam da se može postići dogovor, ali to zahtijeva fleksibilnost i kompromis s obje strane”, napisao je na Facebooku posebni izaslanik EU za dijalog Srbije i Kosova Miroslav Lajčak.

Nakon sastanka održanog u Bruxellesu krajem travnja Lajčak je priopćio da je stranama predstavio kompromisni dokument kojim se pokušavaju prevladati razlike, ali nije pojasnio o kakvom se prijedlogu radi.

Peti sastanak je završio bez konkretnih pomaka u normalizaciji odnosa a Petković i Bislimi okrivljivali su suprotnu stranu za neuspjeh u rješavanju krize nastale na Kosovu od 1. veljače i uredbe kosovske Središnje banke (CBK) koja predviđa gotovinska plaćanja i platni promet isključivo u eurima. To je  pojačalo zabrinutost srpske zajednice na Kosovu jer deseci tisuća Srba plaće, mirovine i socijalna davanja primaju u dinarima, koje koriste i za kupnju i prodaju.

Savjetnik zamjenika premijera Kosova Klisman Kadiu kazao je u izjavi za Fenu kako se u Bruxellesu ne razgovara o uredbi CBK nego o tome na koji način će Srbija, u skladu sa zakonima Republike Kosovo, upućivati ​​novčanu pomoć Srbima na Kosovu.

Za Kosovo je odluka o ukidanju dinara u platnom prometu završena priča i neće biti poništena a ponedjeljak je bio posljednji dan prilagodbe za srpsko stanovništvo na novi način kupnje i prodaje.  

Iako je ukidanje dinara izazvalo zabrinutost Europske unije i to zbog posljedica koje bi ta odluka mogla imati na svakodnevni život Srba, Kosovo inzistira na transparentnosti u novčanom prometu i tvrdi kako Srbija zlouporabljuje novac u ime Srba s Kosova.

Glasnogovornik Europske unije Peter Stano kazao je u ponedjeljak kako predstavnici EU očekuju da strane pronađu privremeno i trajno rješenje za novonastali problem.

“Nastavit će se razgovori kako bi se pronašlo privremeno i trajno rješenje za ljude pogođene odlukom Središnje banke Kosova o gotovinskom plaćanju. Europska unija očekuje da obje strane pokažu fleksibilnost i volju za postizanjem kompromisa", rekao je Stano.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!