Kosovska predsjednica Vjosa Osmani kazala je u utorak da Srbija pomaže Rusiji, kako bi skrenula pozornost s rata koji je Moskva započela 2022. godine protiv Ukrajine i otvorila "novi front protiv Zapada".
Osmani je to kazala u Kopenhagenu gdje sudjeluje u radu Samita za demokraciju te istaknula da Kosovo svoju budućnost vidi u euroatlantskoj obitelji i da neće prestati raditi na putu euroatlantskih integracija.
"Kao što znate, Kosovo graniči sa Srbijom, zemljom koja se ne samo od nedavno, već posebno u posljednje vrijeme pokazala kao produžena, veoma lojalna ruka Rusije, koja pokušava da igra Putinovu na zapadnom Balkanu, otvarajući novi front prema Zapadu", rekla je Osmani.
Srbija je više puta u Ujedinjenim narodima i na drugim međunarodnim forumima osuđivala rusku invaziju na Ukrajinu, ali se odbija pridružiti međunarodnim sankcijama protiv Kremlja. Od 2022. godine, Srbija je prihvatila tisuće ukrajinskih izbjeglica, poslala humanitarnu pomoć Ukrajini i obećala pomoći u razminiravanju zemlje i poslijeratnoj izgradnji.
Prema njezinim riječima, Kosovo je pojačalo suradnju sa svojim saveznicima kako bi odbilo svaku "destabilizirajuću namjeru na sjevernoj granici", te podsjetila na oružani napad u rujnu prošle godine u selu Banjska na sjeveru Kosova u kojem je srpska paravojna formacija napala kosovsku
"Prošle godine smo imali takav napad, to je bio paravojni napad koji je išao čak i do akta agresije od Srbije, ali smo ga uspjeli odvratiti unatoč veličini napada, jer smo surađivali s našim saveznicima", rekla je Osmani, koja ne isključuje mogućnost da se sličan napad ponovi, prenose Reporteri.net.
Tijekom oružanog incidenta u selu Banjska 24. rujna prošle godine u sukobu paravojne skupine Srba i kosovske policije poginuo je jedan policajac i trojica pripadnika te skupne, više ih je uhićeno, a Kosovska policija je idućih dana zaplijenila veću količinu oružja, streljiva i vojne opreme.
Priština je optužila Beograd da stoji iza tog napada, što su najviši srbijanski dužnosnici, počev od predsjednika Aleksandra Vučića, kategorički nijekali.
Odgovornost za napad je, međutim, preuzeo Milan Radoičić, jedan od dotadašnjih vođa Srpske liste (SL), sestrinske stranke Srpske napredne stranke.
Radoičić je nakon toga u Beogradu priveden, saslušan, a potom za manje od 48 sati pušten, uz zabranu napuštanja zemlje, ali nikakav kazneni postupak u Srbiji protiv njega nije pokrenut.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.