Bosanskohercegovačka kino-distribucija filma „Gym“ Srđana Vuletića počinje od 24. oktobra. Scenarij potpisuju Srđan Vuletić i Mirela Trepanić (originalna priča), direktor fotografije je Darko Herič, montažer Željko Sošić, muziku potpisuje Ivan Marović, dizajner zvuka Srđan Kurpjel, kostimografkinja Katarina Pilić, a scenografkinja Vanja Nogo.
O filmu koji se bavi temom loših veza, nasilja u porodici, manjkom solidarnosti, empatije danas su govorili: autorica originalne priče Mirela Trepanić, reditelj Srđan Vuletić, glumica Dina Mušanović, glumci Edin Avdagić i Dino Sarija.
Mirela Trepanić je kazala da je njen kratki igrani film „Idiličan dan u provinciji“ nastao kao diplomski rad na Akademiji scenskih umjetnosti uz mentorstvo Srđana Vuletića.
Ona je rekla da je ideju za film dobila kad je u kafani u Gračanici slušala priče gostiju koji su pričali o tome što bi uradili da ih žena prevari.
- U tim njihovim idejama, pričama bilo je puno nasilja. Nisu ništa uradili ali je to mene jednostavno ponukalo da razmišljam o tome kako se neko neko usuđuje da i zamišlja neko nasilje - kazala je.
Trepanić je rekla da je tad Srđan Vuletić iskazao želju da na osnovu te priče razvija scenario za dugometražni film.
Govoreći o tome koji je značaj filma Mirela Tepanović je istakla temu filma jer je nasilje u porodici veliki problem našeg društa ali i svijeta.
Vuletić je kazao da njegov film govori o društvu bez empatije, o društvu koje žudi za nekim herojima.
Govoreći o radu na filmu „Gym“, koji je trajao deset godina, Vuletić je kazao da su se na prvobitnu, jednostavnu priču nataložili slojevi.
- Pričamo priču kako agresivna manjina vrlo lako se nametne jednoj pasivnoj većini. Agresivci se vrlo lako prepoznaju i što je najgore udruže. U suštini ovo je jednostavna piča o tome da ako prepoznamo neki problem i ne reagujemo na njega taj problem će rasti i ekksplodirati nam svima u lice. Moj film nije topla ljudska priča, on nije na kolosjeku savremenog bh. filma niti su likovi filma puni duše - kazao je Vuletić.
Glumica Dina Mušanović istakla je da se u bh. društvu duboko ukorijenio stav da je nasilje nad ženama, pa i muškarcima porodična stvar. Ona smatra da živimo u društvu koje je duboko ogrezlo u nasilje.
- Nadam se da će svako nakon odgledanog filma da razmisli o tome, da se sjeti gdje je viđao takve stvari i da učestvuju u velikoj borbi protiv poroidičnog nasilja, da reaguje, prijavljuje kad zna da se događa nasilje u porodici. I da će da se shvati da to nije nešto što se dešava tamo nekome već svima oko nas - navela je Mušanović.
Distributer filma u kinima u BiH je Obala Art Centar.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.