[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/11\/l-2b9da2783eda4a2edf710d074a39dca7.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/11\/100x73\/l-2b9da2783eda4a2edf710d074a39dca7.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/11\/l-2b9da2783eda4a2edf710d074a39dca7.jpg","size":"78.56","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Bivši logoraši i mirovni aktivisti zajedno posjetili mjesta zatočenja u Hercegovini

Bivši logoraši, uz podršku mirovnih aktivista, novinara i ratnih veterana, od 9. do 11. marta su sa aktivistima Centra za nenasilnu akciju posjetili bivše zatočeničke objekte u Hercegovini - na području Konjica kasarnu Čelebići, na pdručju Mostara Heliodrom u Rodoču, u Istočnom Mostaru bivšu osnovnu školu u Zijemlju i na području Jablanice Muzej “Bitka za ranjenike na Neretvi”, saopćio je Centar za nenasilnu akciju. 

Centar za nenasilnu akciju od 2015. godine provodi i akciju obilježavanja neobilježenih mjesta stradanja u Bosni i Hercegovini.

Kasarna u Čelebićima, Heliodrom u Mostaru, nekadašnja škola u Zijemlju i Muzej “Bitka za ranjenike na Neretvi” prepoznati su kao mjesta zatočenja u više presuda Haškog tribunala, Suda Bosne i Hercegovine i drugih sudova u BiH te je za zločine počinjenje na ovim lokacijama osuđeno više osoba.

Do danas, nijedno od ovih mjesta nije obilježeno, a o mjestima zatočenja i sudskim procesima više informacija je dostupno na stranici Obilježavanje neobilježenih mjesta stradanja u BiH.

Osim što mnoga mjesta stradanja, a to su i zatočenički objekti, do danas nisu obilježeni, bivšim zatočenicima, preživjelim i porodicama ubijenih nerijetko se onemogućuje ili otežava pristup ovakvim mjestima.

Zajednička posjeta tim mjestima ujedno je i poziv vlastima, posebnom onim na lokalnom nivou, da žrtvama koje se bore za pravo na sjećanje budu podrška a ne prepreka, da im omoguće nesmetan pristup lokacijama, kao i trajno obilježavanje ovakvih mjesta, navedeno je u saopćenju.

Posjeti bivšim mjestima zatočenja na području Hercegovine pridružili su se bivši logoraši, ratni veterani i mirovni aktivisti iz: Mostara, Rogatice, Zavidovića, Konjica, Sanskog Mosta, Rudog, Dervente, Žepča, Fojnice, Livna, Sarajeva, Novog Grada/Bosanskog Novog, Doboja, Prijedora, Šamca, Goražda, Bihaća, Brčkog, Bugojna, Beograda, Paraćina, Čačka,  Kruševca, Prilepa, Skopja, Požege i  Zagreba.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!