[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/11\/l-4ae658daed4e188353eb67076b917546.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/11\/100x73\/l-4ae658daed4e188353eb67076b917546.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/11\/l-4ae658daed4e188353eb67076b917546.jpg","size":"207.82","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Bibliotekari i kulturni radnici u Zenici solidarni sa zaposlenicima Nacionalne biblioteke BiH

Centralno odjeljenje Gradske biblioteke Zenica (GBZ) bilo je danas simbolično zatvoreno na sat vremena kao znak podrške zaposlenicima Nacionalne i univerzitetske biblioteke (NUB) Bosne i Hercegovine, a ispred zgrade zeničke biblioteke održan je i miran protest.

Protestu, koji je počeo simbolično u 12.05 sati, odazvali su se neki zenički glumci, književnici, zaposlenici Muzeja Grada Zenica, kao i studenti i profesori Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici.

Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, istakao je direktor GBZ-a Nermin Ormanović, našla se u problemu te trenutno nema upravljačka strukturu i njen rad je obustavljen, što umnogome otežava rad svih biblioteka u BiH i Udruženja izdavača BiH koji ne mogu dobiti ISBN ili ISSN brojeve za svoje publikacije i serijske publikacije pa se ne može izdati nijedna knjiga.

- Oni su nas pozvali da ne radimo sat vremena, da iziđemo iz biblioteke kako bismo skrenuli pažnju i da se oni ne bi osjećali da su na cjedilu da su sami u ovoj borbi. Koliko vidim dosta se biblioteka odazvalo pozivu, posebno iz Zeničko-dobojskog kantona gdje su se sve biblioteke uključile i neće raditi ovaj sat vremena. Za nas je jako bitan rad Nacionalne biblioteke, zato što su oni nositelji baze podataka COBISS koja se koristi kod nas i u regionu. Bila bi prekinuta razmjena podataka među bibliotekama, a da ne govorimo za samu državu i kulturu, jer znamo koliko imaju zbirki u Nacionalnoj biblioteci BiH koje su ugrožene - kazao je Ormanović, koji napominje da su svi odgovorni, ali najviše Ministarstvo civilnih poslova BiH.

Direktor Muzeja Grada Zenica književnik Adnadin Jašarević bio je kritičan prema vlastima koje, istakao je, nakon što su četnici u ratu zapalili zgradu ove ustanove, sada je uništavaju na drugi način.

- Problem s knjigom imaju primitivci, koji vladaju ovom državom već 30 godina. Rade dekonstrukciju našeg identiteta. U tim knjigama, koje su čuvane u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH, upisani smo svi mi živi, svi naši mrtvi, svi naši preci, naša kultura - podvukao je Jašarević.

Dekanesa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici Alica Arnaut, osim što je podržala zaposlenike NUB-a BiH za ostvarivanje njihovih prava i stjecanja statusa, istakla je kako trpi i obrazovni proces.

- Naš dolazak naša je i obaveza - kako profesionalna, akademska, tako i moralna, etička, patriotska obaveza. Drago nam je što smo danas ovdje. Mi, zaista, imamo problem zato što nijedan rad, nijedna knjiga - bilo da je to stručna ili umjetnička literatura, neće moći biti objavljena. Pogotovo što imamo i serijske publikacije za koje imamo brojeve za objavljivanje, ali zbog nefunkcioniranja COBISS-a nemamo pristup, isto kao da ih i nemamo - kaže Arnaut, koja je dodala da akademska zajednica time ima veliki problem.

Zaposlenik zeničke biblioteke Mašo Mehmedagić, koji se za ovu priliku prerušio u viteza, istakao je kako se bez biblioteka, a pogotovo nacionalne biblioteke, ne može graditi društvo znanja.

- Bez društva znanja ne možemo graditi ni zdravo demokratsko društvo - poručio je Mehmedagić.

Mehmedagić je sve učesnike protesta proveo kroz labirint od ukrasnog grmlja ispred Gradske biblioteke iz Zenice, simbolizirajući i na taj način gdje se trenutno nalazi Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH te izražavajući nadu kako će se uskoro napokon pronaći rješenje za ovu važnu instituciju.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!