[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/29\/l-6270d9d5abfb41491b438e32ddf599c6.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/29\/100x73\/l-6270d9d5abfb41491b438e32ddf599c6.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/29\/l-6270d9d5abfb41491b438e32ddf599c6.jpg","size":"101.01","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Svijet

Beč unapređuje model građanske participacije u urbanom razvoju

 Glavni grad Austrije odlučio je poboljšati svoj model građanskog učešća u oblikovanju javnog gradskog prostora, a to čini kroz podršku inicijativama i projektima koji doprinose izgradnji snažnih gradskih kvartova.

Stoga će jedan takav projekt, Bečki tim za klimu, nakon dvogodišnje pilot faze, ostati kao dugoročni oblik participacije građana, dok će se u junu otvoriti "Ured za sudjelovanje građana" kao nova institucija za demokratiju.

U Beču je 1998. pokrenut program koji se provodi u saradnji s gradskim vlastima i lokalnim zajednicama kako bi se potaknula održiva lokalna razvojna politika. Bečka Lokalna Agenda 21, inspirisana globalnom inicijativom Ujedinjenih naroda Agenda 21, usmjerena je na poticanje održivog razvoja, socijalne pravde i ekološke održivosti na lokalnom nivou.

Budžet ovog programa za tzv. Grätzloasen ili male zelene oaze će biti povećan za 50 posto, što će omogućiti veći broj aktivnosti u ovoj oblasti usmjerenih na aktivno učešće građana. Od 2025., za programe u gradskim četvrtima bit će dostupno oko milion eura godišnje.

Lokalna Agenda u gradskim četvrtima podržava građane koji se zalažu za održive projekte i aktivno oblikuju svoje okruženje. Primjeri uključuju procese građanskog sudjelovanja u vezi s preuređenjem ulica i parkova, kao i široku podršku lokalnim inicijativama - od kulturnih i jezičnih kafića do zajedničkih vrtova.

Cilj je povećati kvalitet boravka i podržati zajedničke, slobodne aktivnosti u vlastitom okruženju. Bilo da se radi o oživljavanju ulica za stanovanje, akcijama ozelenjavanja, zabavama ili održivom gradskom namještaju: cilj je više prostora i jačanje društvene kohezije.

- Svi građani trebaju imati mogućnost aktivnog oblikovanja svoje okoline. Posebno je važno da i oni koji su možda dosad oklijevali, mogu aktivno sudjelovati. Ove godine smo olakšali organizaciju zajedničkih aktivnosti - ističe član gradske vlade za klimatske promjene i demokratiju Jürgen Czernohorszky.

Akcenat na kvalitetu života, očuvanju resursa i inovacijama direktno doprinosi cilju grada da do 2040. postane klimatski neutralan i očuva visok kvalitet života uprkos klimatskim promjenama, saopćeno je iz Ureda Grada Beča u Sarajevu.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!