Većina slučajeva zastoja srca se dešava van bolnica, a samo jedna petina prolaznika i očevidaca je spremna pomoći unesrećenom, podaci su Svjetske zdravstvene organizacije, a prenose ljekari iz tuzlanskog Doma zdravlja.
Ako je vrijeme zastoja duže od pet minuta dolazi do ishemijskog oštećenja mozga, rečeno je prilikom pokaznih vježbi. S obzirom na to da ni najopremljenije Službe hitne medicinske pomoći ne mogu stići do pacijenta za tako kratko vrijeme, neophodno je da očevici što prije reaguju i unesrećenom pruže kardiopulmološku reanimaciju. Djelotvornija je uz upotrebu automatskog eksternog defibrilatora, zvanog AED.
- Mi ovdje predstavljamo značaj ranog započinjanja kardiopulmonalne reanimacije uz upotrebu AED, automatskog vanjskog defibrilatora. To je uređaj koji je namijenjen medicinskim neprofesionalcima, laicima, koji uz kratku obuku koja traje šest i po sati imaju mogućnost da ga koriste i nekome uspješno vrate život - ističe Lejla Kuloglija Memišević, načelnica Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja u Tuzli.
Osim na Trgu slobode u Tuzli, jedna od lokacija gdje su izvedene pokazne vježbe je i Gimnazija „Ismet Mujezinović“.
- Mi smo neko ko svaki dan dolazi u kontakt sa velikim brojem lica. Iako svi znamo ili mislimo da znamo kako pristupiti unesrećenom zaista cijenim da je jako značajan projekat Doma zdravlja i način na koji se učenici i nastavnici mogu educirati kako pristupiti unesrećenom u datom trenutku. Tako da, ako se zaista implementiraju ova znanja, mislim da će mnogi unesrećeni biti dovedeni u stanje svijesti prije dolaska hitne pomoći – kazala je Jasna Hadžiselimović, profesorica u Gimnaziji „Ismet Mujezinović“ Tuzla.
Prema evropskim standardima automatski vanjski defibrilatori bi trebali biti postavljeni na frekventnim mjestima gdje prolazi više od 1.500 osoba, kao naprimjer autobuske i željezničke stanice, stadioni, bazeni , tržni centri, javne ustanove i sl. Također je potrebno obučiti građane kako se koristi. O mjerama bazične životne potpore, bez upotrebe AED-a učenici osnovnih škola uče u okviru sekcija prve pomoći, a namjera uposlenika Doma zdravlja je da iniciraju uvođenje u obavezan dio nastavnog programa, da bi se svi osposobili za pružanje prve pomoći.
Pogledajte VIDEO
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.