U Tuzli i Tuzlanskom kantonu danas je Dan žalosti, zastave su spuštene na pola koplja, a gradom vlada neopisiva tišina i tuga. Tuzlaci se tako sjećaju kada je prije 25 godina u eksploziji granate ispaljene sa položaja Vojske RS-a sa planine Ozren ubijena 71 osoba prosječne starosti 23 godine, a više od stotinu djevojaka i mladića je teško ili lakše ranjeno.
Zilha Kurtalić je na Kapiji ostala bez 15-godišnje kćerke Vesne. Svakog 25. maja dolazi u Aleju mladosti, a kako godine prolaze njena bol je sve veća i veća.
"Bila je jako mlada, volila je život. Od tog dana, kada je poginula, je eto 25 godina, a bol ne jenjava. Kćerka, zet, unuka i muž, to mi je ostalo u životu i prijatelji, a podsjećanje na ovo... Ta bol ne jenjava. Ne mogu, nemam snage više, vjerujte“, kaže kroz suze Zilha Kurtalić, majka ubijene Vesne.
Adnan Beganović je imao 16 godina kada je ubijen. Četiri dana ranije, 21. maja, proslavio je rođendan.
"Poginuo je netom iza rođendana. Svake godine isto. Ne mogu, teško mi je govoriti. Za ovaj zločin ne znam kako da još nije Đukić iz Beograda izručen, da odgovara za našu djecu. To mi nije jasno nikako. Rekla sam prošli put, volila bih da taj sudija koji ga je oslobodio i pustio, da pogleda nama roditeljima u oči, da kaže ja sam ga pustio“, kaže Zekija Beganović – Mahmutović, koja je četiri godine nakon masakra, 1999. godine, rodila sina i dala mu ime Adnan.
Imenjak svog brata danas je student druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Tuzli. Njegovo rođenje donijelo je Zekiji kakvo-takvo olakšanje jer je ponovo imala dijete koje je mogla zvati Ado, Adnane...
"Bol je jedna te ista svake godine. Dakle, to se ne može opisati riječima. Ne postoje riječi relevantne kojim mogu opisati za ove trenutke koje provodimo ovdje, to je jednostavno isto svake godine", kaže Adnan Mahmutović, koji nosi ime po svom bratu kojeg nikada nije vidio.
Prije dva dana Asim Slijepčević Asko bi proslavio svoj 45. rođendan da njegovo fakultetsko obrazovanje, snove i vizije nije prekinula granata ispaljena s Ozrena na centar Tuzle, na Kapiju gdje su se mladi uglavnom okupljali, družili.
- Sve mi se sastalo ovih dana. Prvo otvorenje Memorijalnog centra, zatim mom Asku rođendan 23. maja, jučer Bajram, danas dan kad je stradao. Nikako se ne osjećam dobro ovih nekoliko dana - kaže Esma Slijepčević, Asimova majka.
Esma se prisjetila posljednjeg susreta sa sinom Asimom.
- To jutro smo zajedno pili kafu i razgovarali. On se pripremao za kolkvij. Bio je baš nekako veseo. Kada se vratio opet je bio raspoložen, kaže mi da je bio u gradu. Predvečer mi je rekao da će izaći u grad s drugom, jer su se taj dan sreli. Ja sam ga opomenula da ne izlazi, jer je i prije pala granata. On mi je rekao kako stalno padaju granate i da želi izaći sa Samirom – priča Esma.
Nastavlja svoje sjećanje na 25. maj 1995. godine i razgovore s Asimom.
- Nas dvoje smo toliko bili bliski. Moj život se potpuno zaustavio nakon njegove smrti. Ja sam čak zapostavila i svoju kćerku kojoj je nakon toga zdravlje bilo mnogo ugroženo, jer nije imala moju pažnju. To me trgnulo nakon dvije godine. Borila sam se za njezino zdravlje. Međutim, i dalje je bez mog Asima sve teže. Zbog COVID-19 nismo mogli doći ovdje, na mezar. To mi je jako teško padalo, ali sada nastojimo to sve nadoknaditi – kaže Esma.
U Aleji mladosti i na Kapiji mnogobrojne delegacije su položile vijence i cvijeće te odale dužnu počast nevinim žrtvama. U 20:55 će se oglasiti sirene... Za zločin na Kapiji samo je odgovarao Novak Đukić, general Vojske RS-a. Osuđen je najprije na 25 godina zatvora, a nakon poništavanja presude i novog suđenja pravomoćno je osuđen na 20 godina zatvora. Međutim novu presudu je dočekao na slobodi iskoristivši mogućnost da zbog navodnog liječenja pobjegne u Beograd gdje slobodno živi.
Asimova majka Esma istaknula je da je sve roditelje ubijenih na Kapiji Đukićev bijeg u Srbiju vratio na početak zločina.
- Sve dok ne bude provedena pravda, mi nećemo imati mira – poručila je Esma Slijepčević, Asimova majka.
Na Kapiji su u jednom trenu ubijeni: Suzan Abdulismail, Edina Ahmetašević, Elvis Alagić Enko, Admir Alispahić, Lejla Atiković, Asmir Bakalović, Adnan Beganović, Damir Bojkić, Indira Borić, Ivana Bošnjaković, Elma Brguljak, Lejla Bučuk, Sanja Čajić, Selma Čaušević, Amir Čekić, Samir Čirak Ćiro, Almasa Ćerimović, Zada Dedić, Razija Djedović, Amir Đapo, Suzana Dušić, Amir Đuzel, Muris Fatušić, Ago Hadžić, Hamdija Hakić, Senad Hasanović, Šemsa Hasečić, Alem Hidanović, Nedim Hodžić, Hasan Hrustanović, Adnan Hujdurović, Elvira Hurić, Almir Jahić, Azur Jogunčić, Sandro Kalesić, Franc Kantor, Damir Kurbašić, Vanja Kurbegović, Vesna Kurtalić, Sulejman Mehanović, Pera Marinović, Nenad Marković, Amira Mehinović, Edin Mehmedović, Edisa Memić, Adrijana Milić, Nešet Mujanović, Edin Mujabašić, Samir Mujić, Elvir Murselović, Šaban Mustačević, Dijana Ninić, Selma Nuhanović, Indira Okanović, Rusmir Ponjavić, Raif Rahmani, Fahrudin Ramić, Nedim Rekić, Jasminko Rosić, Nihada Šišić, Armin Šišić, Senahid Salamović, Edhem Sarajlić, Jasminka Sarajlić, Aim Slijepčević, Savo Stjepanović, Jelena Stojičić, Ilinka Tadić, Azur Vantić, Mustafa Vuković i Adnan Zaimović.
(Izvor: Anadolija, Fena)
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.