Vlada Kantona Sarajevo je uvećala podršku naučnoistraživačkom i umjetničkoistraživačkom radu, te je u ovogodišnjem Budžetu Kantona Sarajevo osigurano 4.000.000 KM za naučnoistraživačku djelatnost i razvoj naučnog djelovanja.
U saopćenju iz Press službe Kantona Sarajevo se navodi da je u odnosu na prethodnu godinu, izdvojeno je 1.000.000 KM više, što je u skladu s principima Vlade KS da se kontinurano povećavaju budžetska sredstva za nauku, tehnološki razvoj i inovacije.
Ministrica za visoko obrazovanje, nauku i mlade KS Aleksandra Nikolić navela je da su sredstva namijenjena za sufinansiranje projekata i programa koji daju doprinos razvoju naučnoistraživačkoj, umjetničkoistraživačkoj i istraživačkorazvojnoj djelatnosti.
Na prijedlog ministrice, Vlada je na posljednjoj sjednici donijela i Odluku o utvrđivanju namjene, kriterija i načina raspodjele sredstava za podršku ovoj djelatnosti.
-Sredstva će biti raspoređena kroz dva programa. Prvi program obuhvata jačanje i razvoj ljudskih resursa, administrativnih i istraživačkih kapaciteta, unapređenje međunarodne saradnje i umrežavanja, kao i jačanje sinergije između javne uprave, nauke i privrede kroz promoviranje novih pristupa u istraživanju i inovacijama. Za te svrhe je osigurano 300.000 KM. Dio ovog programa je i projekt “Modul memorije opkoljenog Sarajeva” kroz koji će se realizirati naučno istraživanje prošlosti na temelju umjetničkog izraza kroz nove medije.Osnovni cilj ovog projekta je očuvati sjećanje na tragičnu prošlost Bosne i Hercegovine, ali i prepoznavanje kulturoloških i umjetničkih vrijednosti koje su nastale u periodu opsade našeg grada. Za ovaj dio programa je izdvojeno 150.000 KM- navela je ministrica Nikolić.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.