Bilo je potrebno skoro dvadeset godina upornog detektivskog rada i traganja koji je prelazio kontinente prije nego što je slučaj nestale relikvije vrijedne milion dolara konačno riješen, javlja BBC.
- Vrijedni historijski fragment se konačno vraća kući - rekao je američki zvaničnik na ceremoniji povodom tog događaja.
Taj fragment historije je zapravo mali srebrni novčić bogat simbolikom, kovan tokom jevrejske pobune prije skoro 2.000 godina.
Ukraden je u Izraelu 2002. godine, ušlo mu se u trag, zaplijenjen je i na kraju se vraća tamo odakle je i ponikao.
Saga je počela kada je Izraelska uprava za antikvitete (IAA) saznala od doušnika da su taj novčić uzeli Palestinci iz podzemne prostorije koja je sadržavala vrijedne predmete iskopane u dolini Ella, južno od Jerusalema.
IAA tvrdi da je provela narednu deceniju i po pokušavajući da locira novčić, koji je prošao kroz ilegalna tržišta antikviteta u Izraelu, Jordanu i Velikoj Britaniji. Na kraju je izvezen u SAD za prodaju na aukciji u Denveru, država Kolorado, 2017. godine.
Srebrni novčić s utisnutim jevrejskim motivima, imao je vrijednost četvrtine šekela, i jedan je od samo četiri takva primjerka za koje se zna da postoje. IAA je ustanovila da je kovan u 69. godini nove ere, na četvrtu godinu Velike pobune.
Kovanje takvog novčića je "zapravo bila deklaracija o nezavisnosti Jevreja u zemlji Izraela, izjava protiv moćnog carstva koje je njima vladalo - rekao je Ilan Hadad iz IAA.
Velika pobuna je dovela do ustanka Jevreja u Judeji protiv opresivne vladavine Rimljana, koji su tamo okončali jevrejsku nezavisnost jedno stoljeće ranije.
Ustanak je kulminirao uništavanjem Jerusalema i drugog jevrejskog hrama od strane Rimljana 70. godine nove ere.
Procjene govore o broju ubijenih Jevreja u brojkama od stotine hiljada do više od milion.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.