U dvorištu Narodne biblioteke Mostar, a u sklopu manifestacije "Mostarsko ljeto 2024", u srijedu navečer promovirana je zbirka priča "Dan poslije" crnogorskog književnika Kemala Musića.
Kemal Musić, crnogorski književnik, novinar i kulturolog, kroz svoj raznovrstan opus, očarava čitatelje svojom izvanrednom sposobnošću pripovijedanja i dubokim razumijevanjem ljudske prirode.
Njegovo djelo "Dan poslije", knjiga je tajni koje se nose u dan poslije. Nisu to tajne koje se tiču svijeta, one potiču od moći unutrašnjeg impulsa. U Musićevoj knjizi ulazak u život i izlazak iz njega obilježen je šutnjom – o svojima, o sebi, o svijetu i svemu. Šutnja koja se izdahne u dan poslije, koja traje, prenosi se s koljena na koljeno. Nakon čitanja knjige pripovjedača znamo, on nam je kao rod rođeni, jer je bez trunke zadrške (raz)otkrio sebe. I svakog od nas.
Ispred organizatora prisutnima se obratio direktor Narodne biblioteke Mostar Omer Mičijević, a o knjizi je govorio profesor Elijas Rebronja, kao i sam autor.
"Kemal Musić u svojem stvaralaštvu crpi snagu i inspiraciju iz plodnog bihorskog područja, odakle je zapravo i poznati Avdo Međedović. Kada su u pitanju kratke priče koje piše, Musić se oslanja na narodne priče koje se pričaju uz ognjište, u domovima, u zimskim noćima. Ako odemo dalje u književnu kritiku, oslonac za ovakvo nešto je i Bokačo i njegov 'Dekameron', ali s većim osloncem na bihorsko područje i u tome se ogleda originalnost ovog djela", kazao je Elijas Rebronja, profesor i direktor Narodne biblioteke "Dositej Obradović" u Novom Pazaru.
Musić se u uvodu najprije zahvalio biblioteci u Mostaru, koja mu je pružila priliku da gostuje u Gradu na Neretvi te se predstavi mostarskoj publici.
Mostarska književna scena je izuzetno vrijedna i značajna za prostore bivše Jugoslavije. Velika je odgovornost biti pred mostarskom publikom, rekao je autor zbirke priča "Dan poslije", dodavši da prvi put u ovoj zbirci u njegovoj književnosti imamo oblik bajke.
"Ovo je moja najintimnija knjiga u kojoj sam predstavio samog sebe, pogotovo u prvom dijelu knjige. Priče u ovoj zbirci su veoma emotivne i to su priče koje je sigurno svaka obitelj na Balkanu preživjela", dodao je autor.
Večeras s početkom u 20 sati (Spomen kuća Džemal Bijedić) na rasporedu "Mostarskog ljeta" je predavanje "Bosanska usmena tradicija – uz 250. godišnjicu objavljivanja balade Hasanaginica", koje se održava u organizaciji Muzeja Hercegovine.
Kako je najavljeno, u programu sudjeluju akademik Rusmir Mahmutćehajić, prof.dr. Amra Dervišević, te prof.dr. Dijana Hadžizukić.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.