U Bosni i Hercegovini u 2023. godini izdato je 2.449 radnih dozvola koje se računaju u odobrenu kvotu o radnim dozvolama za zapošljavanje stranaca Vijeća ministara BiH, od čega je 579 produženih radnih dozvola i 1.870 radnih dozvola za novo zapošljavanje.
To su poda ci iz Godišnjeg izvješaja o realizaciji Odluke o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH za 2023. godinu, koje je na prijedlog Ministarstva civilnih poslova BiH danas usvojilo Vijeće ministara BiH.
Ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak smatra kako ti podaci govore da BiH treba sve više radne snage iz inozemstva, da će MCP pratiti potrebe tržišta i zahtjeve poslodavca u donošenju budućih odluka o kvotama za radne dozvole pri upošljavanju stranaca.
Agencija za rad i zapošljavanje BiH u saradnji sa zavodima za zapošljavanje entiteta i Brčko Distrikta BiH izrađuje Nacrt godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca, na temelju iskazanih potreba o broju potrebnih radnih dozvola za strance entitetskih zavoda za zapošljavanje i Zavoda za zapošljavanje Brčko Distrikta BiH, prema stepenu i vrsti obrazovanja odnosno kvalifikacija ili stručnosti, te prema vrsti sezonskih djelatnosti i isti dostavlja Ministarstvu civilnih poslova BiH, a MCP Vijeću ministara BiH.
Iz MCP-a BiH podsjećaju, prema Odluci Vijeća ministara BiH godišnja kvota za produženje i novo zapošljavanje stranaca u BiH za 2023. godinu iznosila je 3.995 radnih dozvola, a iskoristilo se 2.449.
Ukoliko se porede izdate radne dozvole s predloženom kvotom u 2023. godini, popunjenost kvote za ukupno izdate radne dozvole stranim državljanima u BiH je 61 posto i veća je nego u prethodnoj godini. U 2022. godini popunjenost kvote je bila 51 posto.
Godišnje kvote za izdavanje radnih dozvola odobravaju se po djelatnostima. Najmanje su bile popunjene u sektorima prerađivačke industrije (50 posto), hotelijerstva i ugostiteljstva (68,7 posto) i ostalih uslužnih djelatnostima (85,7 posto), dok u ostalim djelatnostima popunjenost kvote kretala se od 95 do 98 posto.
Prema državama porijekla, najviše stranaca koji su radili u BiH u 2023. godini je iz: Turske, Srbije, Nepala, Bangladeša i Indije. Najveći rast u odnosu na prošlu godinu registriran je kod državljana Pakistana, Nepala, te Bangladeša.
Najveći broj radnih dozvola u 2023. godini izdat je u sljedećim djelatnostima: građevinarstvu 1.368 (29,8 posto), trgovini 622 (13,6 posto), ostalim uslužnim djelatnostima 506 (11,0 posto) umjetnosti, zabavi i rekreaciji 436 (9,5 posto), poslovanju nekretninama 298 (6,5 posto), prerađivačkoj industriji 297 (6,5 posto), hotelijerstvo i ugostiteljstvo 188 (4,1 posto) i obrazovanju 150 (3,3 posto) što predstavlja 84,3 posto od ukupnog broja izdatih radnih dozvola.
U sukladu sa Zakonom o strancima nadležna tijela izdaju radne dozvole u skladu s kvotom radnih dozvola, i neovisno od kvote tj. radne dozvole koje ne ulaze u kvotu.
To su radne dozvole koje se izdaju na primjer strancu čiji se rad u BiH temelji na međunarodnom sporazumu, strancu koji obavlja ključne poslove u poslovnom subjektu, a koji nije izuzet od potrebe posjedovanja radne dozvole na temelju međunarodnog sporazuma, učiteljima ili nastavnicima koji izvode ili pomažu u nastavi u obrazovnim ustanovama zbog svog specifičnog znanja, profesionalnim sportašima ili sportskim radnicima koji na temelju valjano zaključenog ugovora rade u BiH.
U Bosni i Hercegovini u 2023. godini, ukupno je izdato 4.586 važećih radnih dozvola i to 2.449 radnih dozvola koje se računaju u kvotu i 2.137 radnih dozvola izdatih neovisno od utvrđene kvote.
U BiH u 2023. godini povećan je broj izdatih radnih dozvola strancima u odnosu na 2022. godinu za 21,32 posto, međutim ovaj broj nije toliko veliki tako da nema značajniji utjecaj na kretanja na tržištu rada u BiH.
Da je radna snaga iz inozemstva potrebna Bosni i Hercegovini pokazuju i Odluka o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH za 2024. godinu.
Prema toj odluci, ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca u BiH u 2024. iznosi 6.073 radnih dozvola, od čega se na Federaciju BiH odnosi 4.295 radnih dozvola, Republiku Srpsku 1.400 radnih dozvola i Brčko Distrikt 378 radnih dozvola, saopćeno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.