Mišljenje socijalnih radnika malo se prepoznaje kao važno, a njihova znanja bi mogla pomoći u realizaciji zdravijih rješenja za socijalnu politiku, - rečeno je danas u Sarajevu na Konferenciji "Socijalni rad u promociji ljudskih odnosa" koju su povodom 19. marta - Svjetskog dana socijalnog rada organizirali Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i fondacija Konrad Adenauer Stiftung.
Profesorica FPN-a Sanela Bašić kazala je za Fenu da djelatnost socijalnog rada u javnosti treba biti shvaćena ne samo kao medijator između društvene sredine i pojedinca u poteškoćama, već i kao promociju ljudskih odnosa.
Izrazila je nezadovoljstvo statusom socijalnih radnika u Bosni i Hercegovini, obzirom da je riječ o profesionalcima koji svakodnevno rade sa ljudima koji su u siromaštvu, kao i građanima koji su opterećeni višestrukim problemima.
Obilježavanjem Svjetskog dana socijalnog rada želi se skrenuti pažnja javnosti na doprinos profesije socijalnog rada u promicanju međuljudskih odnosa, kvalitetnijeg i boljeg života za korisnike usluga.
Bašoć smatra da je socijalni rad vrlo zanimljiva, ali i kompleksa i heterogena profesija, budući da je dijapazon njihovog rada veliki: obrazovanje, zdravstvo, javna prava i mnogi drugi segmenti.
Direktor organizacije Konrad-Adenauer-Stiftung Sven Petke smatra da je socijalni rad vrlo bitan dio svakog društva te da je njihov doprinos Konferenciji razmjena informacija između Njemačke i Bosne i Hercegovine.
Iz tog razloga su, doda je, pozvali socijalnu radnicu Marion Schulze iz njemačkog grada Cottbusa koja će govoriti o iskustvima koje socijalni radnici stiču u obrazovnom sistemu te zemlje.
Učesnici Konferencije imat će priliku razgovarati o kontekstu, komunikaciji i kontaktu u građenju odnosa sa klijentom, zatim o važnosti uspostavljanja bolje roditeljske komunikacije kroz prasku centara za socijalni rad te autizmu i socijalnom radu.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.