[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/12\/15\/l-26287fa6ba7e36381f79faa89382b4b0.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/12\/15\/100x73\/l-26287fa6ba7e36381f79faa89382b4b0.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/12\/15\/l-26287fa6ba7e36381f79faa89382b4b0.jpg","size":"33.12","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Stano: Sporazum Srbije i Kosova pravno je obvezujući za obje strane

Glasnogovornik Europske unije (EU) Peter Stano kazao je u petak da je Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, pravno obavezujući za obje strane.

"Europska unija ponavlja da je Sporazum u potpunosti obavezujući za obje strane. Njegova provedba bit će sastavni dio njihovog europskog puta", naglasio je Stano u pisanoj izjavi medijima.

On je kazao da je sporazum koji su čelnici Kosova i Srbije postigli 27. veljače u Bruxellesu i aneks primjene koji je usuglašen 18. ožujka u Ohridu, postao pravno obvezujući kada je 18. ožujka postizanje sporazuma priopćio visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell.

Takva izjava glasnogovornika EU dolazi nakon što je u četvrtak premijerka Srbije Ana Brnabić izrazila rezerve koje se odnose na obveze koje proizlaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, uključujući i aneks primjene.

Ona je u pismu navela da se sporazuma smatra "prihvatljivim isključivo u kontekstu koji se ne odnosi na de facto i de jure priznanje Kosova", podsjeća Radio Slobodna Europa.

Takav stav Srbije dovodi u pitanje i njezino prihvaćanje obveza koje proizlaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa i njegovog aneksa, a koje uključuju i neprotivljenje članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji, te poštivanje integriteta njegovog teritorija.

Nakon što su 27. veljače Vučić i Kurti postigli suglasnost o Sporazumu na putu prema normalizaciji odnosa, u Ohridu je 18. ožujka prihvaćen aneks toga sporazuma, koji je zapravo plan provedbe sporazuma iz veljače. Iako članice EU tvrde da je postignuta suglasnost o oba ta dokumenta, nijedan nije potpisan.

Vučić je u više navrata izjavljivao da ne namjerava poštivati neke obveze koje proizlaze iz tih sporazuma, poput odredbe da neće blokirati članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama. S druge strane albanski premijer Albin Kurti ne želi formirati Zajednicu općina sa srpskom većinom koja bi imala široke ovlasti, nešto poput Republike Srpske u BiH. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!