[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/09\/27\/270918-skola2.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/09\/27\/100x73\/270918-skola2.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/09\/27\/270918-skola2.jpg","size":"332.47","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Ljepota i zdravlje

Šest do sedam posto osnovaca u ZDK ima problema vezanih za lokomotorni sistem

Služba za školsku higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, uz pomoć specijalista iz Kantonalne bolnice Zenica (KBZ), započela je danas novu kampanju pregleda lokomotornog sistema učenika osnovnih škola u Zeničko-dobojskom kantonu.

Prvi su danas pregledani učenici zeničke Osnovne škole „Musa Ćazim Ćatić“. 

-Ovaj projeat, kao i raniji projekti skrininga vida i sluha, a koje Institut odlično radi, osiguravaju nam korisne podatke za donošenje nekih mjera. Jedna od tih mjera bila je i uvođenje trećeg časa tjelesnog odgoja za učenike od prvog do petog razreda, jer je uočena smanjena fizička aktivnost djece - kazao je na pres-konferenciji u OŠ „Musa Ćazim Ćatić“ ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK Mensur Sinanović, čije ministarstvo i podržava ovu aktivnost.

Direktor Instituta Senad Husejnagić napomenuo je kako su još prije dvije godine započeli projekt pregleda kičmenog stuba i stopala kod osnovaca, koji imaju dosta teške školske torbe te koji su nedovoljno aktivni fizički.

-Do sada smo imali obuhvat jedene generacije, to su bili učenici drugih razreda, a sada proširujemo aktivnost na tri generacije - najavio je Husejnagić, koji je dodao kako će svi pregledi dati jasniju sliku o stanju zdravlja djece.

Specijalista ortopedije iz KBZ-a Faruk Hodžić napomenuo je da se kao država, na žalost po lošim statistikama, u ovoj oblasti uspijevamo približiti standardima Evropske unije.

-Naša djeca odrastaju sa sve većim brojem deformiteta kičmenog stuba i ravnim stopalima, a što je sve, indirektno, posljedica nedostatka fizičke aktivnosti. Živimo u vremenu kada su našoj djeci dostupne video-igrice, internet i sve više vremena provode za računarima, što rezultira smanjenjem fizičke aktivnosti- kazao je Hodžić,te dodao kako uvođenje trećeg časa tjelesnog odgoja neće biti dovoljno da se preduprjede negativne posljedice.

-Moramo otkloniti riziko-faktore, od kojih je najvažniji pravilno držanje tijela u školskim klupama te omogućiti djeci pristup zdravih obroka - kazao je Hodžić.

On je dodao kako je idealno rješenje za smanjenje težine školskih torbi postavljanje ormarića u školama, a što bi uskoro trebalo biti uvedeno i u školama tog kantona.

Tokom protekle dvije školske godine, kako je napomenuo Nino Hasanica iz Službe za školsku higijenu Instituta, pregledano je oko 3.500 djece prvih razreda i isto toliko iz šestih razreda osnovnih škola na području ZDK-a.

- Ove školske godine to proširujemo i na druge uzraste pa će, tako, biti obuhvaćena i djeca u drugim, šestim i osmim razredima te drugim razredima srednjih škola.

Između šest i sedam posto učenika evidentirano je sa nekakvim problemom na lokomotornom sistemu- ističe Hasanica, koji je napomenuo da je  kod prvačića češći problem sa ravnim tabanima, a u šestim razredima sa kičmom.   

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!