[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/28\/l-8fbc0e2948da1353cc083c7379ce6b0a.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/28\/100x73\/l-8fbc0e2948da1353cc083c7379ce6b0a.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/28\/l-8fbc0e2948da1353cc083c7379ce6b0a.jpg","size":"64.88","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

U Sarajevu konferencija 'Rodne nejednakosti na tržištu rada: Društveni ili ženski problemi ?'

Konferencija "Rodne nejednakosti na tržištu rada: Društveni ili ženski problemi?" organizirana je danas u Sarajevu, u okviru Svjetske kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama".

Posvećena je identifikaciji najčešćih povreda ženskih prava na tržištu rada, mehanizmima prevencije nasilja ali i zaštite od nasilja na radu, te preporukama kako unaprijediti rodnu jednakost na poslu.

Cilj je doprinijeti smanjenju diskriminacije žena na tržištu rada, kroz promociju i zaštitu ekonomskih i socijalnih prava žena.

Konferencija, je organizirana u okviru projekata “Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada” i „Jačanje rodne ravnopravnosti na tržištu rada“.

U okviru projekta “Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada” dodijeljeni su mali grantovi, NVO, udruženjima,za rad sa najmanje sedam poslovnih subjekata iz BiH, na direktnom jačanju rodne jednakosti na  radnom mjestu, u ukupnom iznosu  68.500 KM.

Dobitnici malih grantova su i Udruženje Bolja Budućnost Tuzla i Udruženja građana Budućnost iz Modriče, a predstavnice tih udruženja Indira Bajramović i Gordana Vidović smatraju da je saradnja nevladinih organizacija, multisektorska saradnja za zaštitu žena, jako važna.

- Naš projekt implementiramo u saradnji sa Privrednom komorom Tuzlanskog kantona. Ovo je možda prvi put da uopšte jedno romsko udruženje implementira zajednički projekt sa Privrednom komorom  i izuzetna nam je čast – kazala je Bajramović.

Privredna komora TK će osigurati firmu ili kompaniju sa 30 i više zaposlenih  gdje će se vršiti obuka menadžmenta firme o značaju rodne ravnopravnosti, kršenju ljudskih prava. Bit će urađena analiza potreba uposlenika, odnosno uposlenica te firme.

Na završnoj konferenciji, sa svim akterima, Udruženje i Privredna komora TK, bit će predstavljeni rezultati projekta. To će biti, naglasila je Bajramović, pozitivan primjer za sve ostale kompanije ili firme u TK.

Kao organizacija koja se bavi zaštitom i podrškom ženama, žrtvama rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici, Gordana Vidović kaže da su vrlo svjesni diskriminacije i neravnopravnog položaja žena na tržištu rada.Iako su intervenisali i pokušavali na različite načine, bilo je teško.

Podsjetila je da BiH ima jako dobre zakone o zabrani diskriminacije, vrlo dobra rješenja, međutim u praksi, u primjeni, ih nema.

-  Ali ono što sad pokušavamo kroz projekt, mali grant, je da ćemo raditi na izradi dokumenta za poboljšanje uslova zaposlenih u privrednim subjektima kako bi se smanjila diskriminacija. Napravit ćemo politike koje će doprinijeti da oni koji su zaposleni znaju koja su njihova prava i obaveze, šta je to kršenje zakona, šta nije. Da izradimo politike kojima će oni moći da se rukovode i rade, te da nastavimo saradnju s njima i repliciramo ih u neka druga područja, u druge privredne subjekte – poručila je Vidović.

Konferencija je organizirana u okviru projekta "Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada", a koji finansira Delegacija Evropske unije u BiH, a provode u partnerstvu  fondacija Infohaus iz Sarajeva i Lara iz Bijeljine.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!