Razvojna banka Federacije Bosne i Hercegovine dobitnik je prestižnog priznanja „Zlatni BAM“ za svoj značajan doprinos u podsticanju investicija i razvoju privrede u Bosni i Hercegovini.
Priznanje je dodijeljeno na svečanom obilježavanju 20 godina postojanja i rada Udruženja banaka, gdje je upriličena i tradicionalna dodjela nagrada za posebna dostignuća u bankarskom sektoru. Tu dodjelu, najuspješnijim bankama u BiH, Udruženje banaka organizuje u saradnji s magazinom „Banke & Biznis“.
Kontinuirani rad i posvećenost Razvojne banke Federacije Bosne i Hercegovine tokom ove godine u pružanju sveobuhvatne podrške privredi prepoznati su ovim priznanjem. Kroz širok spektar kreditnih linija i posebno osmišljenih programa, banka nastoji da odgovori na strateške prioritete definisane u ključnim dokumentima kao što su Strategija razvoja Federacije BiH za period 2021–2027., Plan rada Vlade Federacije BiH i Strateški dokument banke za period 2024–2027.
Uz podršku Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na čelu s premijerom i potpisane sporazume o zajedničkim projektima sa resornim ministarstvima, Razvojna banka FBiH predstavlja ključni alat za podršku privredi.
Kreiranjem posebnih programa za privrednike, banka pruža konkretne programe podrške poput beskamatnih kredita za projekte u turizmu, kreditne linije za poljoprivrednike uz dodatnih 35 posto grant sredstava, te specijalne linije za povećanje energetske efikasnosti, korištenje obnovljivih izvora energije i digitalnu transformaciju. Tom sinergijom doprinosi se razvoju ključnih sektora, omogućava lakši pristup finansijskim sredstvima i potiče održiv rast privrede.
Ta institucija posebnu pažnju posvećuje kompanijama s visokim rizikom poslovanja, uključujući startup preduzeća i mlade kompanije, kao i sektorima ugostiteljstva, turizmam poljoprivrede te namjenske industrije. Uz to, aktivno radi i na revitalizaciji firmi koje su suočene s poslovnim poteškoćama, omogućavajući im povratak na tržište i ponovno pokretanje poslovnih aktivnosti.
Uloga Razvojne banke FBiH bila je posebno vidljiva tokom pandemije Covid-19, kada je omogućila očuvanje likvidnosti više od 80 kompanija kroz specijalne linije finansiranja, čime je sačuvano na stotine radnih mjesta i omogućeno firmama da nastave s radom.
Kroz saradnju sa Savezom općina i gradova, Razvojna banka FBiH osigurava lokalnim zajednicama pristup kreditnim sredstvima za projekte podržane evropskim i drugim međunarodnim fondovima. U saradnji s komercijalnim bankama, upravlja Projektom Svjetske banke za oporavak i podršku firmama, dok se kroz Garancijski fond Vlade FBiH olakšava pristup finansijskim sredstvima malim i srednjim preduzećima. Do danas je, putem ovog fonda, izdato više od 1.000 garancija u vrijednosti od 330 miliona KM, što je omogućilo plasman oko 660 miliona KM kreditnih sredstava u realni sektor, podržavajući gotovo 600 firmi u 66 općina širom Federacije BiH.
- Velika nam je čast što su članovi stručnog žirija, kojeg čine univerzitetski profesori, predstavnici Udruženja banaka BiH, uspješni menadžeri i predstavnici magazina ‘Banke&Biznis u BiH’, prepoznali pozitivne pomake u radu Razvojne banke FBIH i naš doprinos privredi u ovoj godini. Ova nagrada nije samo priznanje za naše dosadašnje rezultate, već i podsticaj da nastavimo s naporima i strateškim ciljevima usmjerenim na dalji razvoj privrede. Želim posebno istaknuti da je ovaj uspjeh rezultat zajedničkog rada svih naših uposlenica i uposlenika, koji svakodnevno svojim zalaganjem, profesionalizmom i posvećenošću doprinose ostvarivanju naših ciljeva. Naša institucija ostaje posvećena svojoj misiji i viziji, te će i dalje pružati snažnu podršku privredi i razvoju države - izjavio je Borislav Trlin, predsjednik Uprave Razvojne banke FBiH, saopćeno je iz te banke.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.