Na središnjoj svečanosti obilježavanja Dana znanosti u Federaciji BiH, održanoj u ponedjeljak u Mostaru, proglašeni su laureati federalnih nagrada za znanost u 2022. godinu.
Na svečanoj sjednici Savjeta za znanost Federalnog ministarstva obrazovnaja i znanosti ovo najviše priznanje za izuzetno značajna znanstvena dostignuća u FBiH primilo je šest znanstvenika u četiri kategorije.
Riječ je o nagradi za životno djelo, te godišnjim nagradama za mlade istraživače, popularizaciju i promociju znanosti, te znanost, a u sklopu koje su ove godine dodijeljene tri nagrade za oblasti tehničke znanosti, biomedicine i zdravstva, te prirodne znanosti.
Nagradu za životno djelo dobio je prof. emer. dr. sc. Rifat Hadžiselimović na sveukupni znanstveno- istraživački rad, širenje znanstvenih spoznaja i značajan doprinos razvoju bioantropologije i genetike te uspostavu institucijskih i kadrovskih potencijala u oblasti molekularne biologije.
Godišnje nagrada za znanost, koje su ove godine dodijeljene za tri znanstvene oblasti (Tehničke, Biomedicina i zdravstvo te Prirodne) uručene su prof. dr. sc. Elvisu Ahmetoviću za dostignuće u području Tehnične znanosti, izvanr. prof, dr. sc. Danijelu Pravdiću za dostignuće u području Biomedicine i zdravstva te izvanr. prof. dr. sc. Belmi Kalamujić Stroil za dostignuće u području Prirodnih znanosti.
Godišnja nagradu za mlade istraživače pripala je mr. Abdurahimu Kalajdžiću za Prirodne znanosti i doprinosu razvoja genetičkih istraživanja primjenom mašinskog učenja.
Prof. dr. sc. Lejli Pojskić za doprinos u širenju znanstvenih spoznaja u oblasti Prirodnih znanosti dodijeljena je godišnja nagradu za popularizaciju i promociju znanosti.
Danijel Pravdić ističe kako je njegovo znanstveno dostignuće u području Biomedicine i zdravstva iskazano kroz niz znanstvenih radova koji doprinose proširenju postojećih znanstvenih spoznaja o mehanizmima zaštite srčanog mišića u ishemijskoj i reperfuzijskoj ozljedi.
-Nagrada mi znači puno jer se znanstveni rad ne vidi u 90 posto, pa je ovo znak da je ovo društvo ipak to prepoznalo - kazao je prof. dr. Pravdić.
Uime resornoga Ministarstva, dobitnicima je čestitao pomoćnik ministra za znanost i tehnologije mr. sc. Jasmin Branković istaknuvši njihov predani i angažirani rad te izvrsnost u znanstvenom radu i istraživanju.
- Ovo je način da pokušamo društveno valorizirati višegodišnji istraživački rad naših znanstvenika, počev od onih u odgovarajućim znanstvenim oblastima i mladih istraživača do populariziranja znanosti u široj društvenoj zajednici. Nadamo se da ćemo iduće godine imati daleko više kandidata za nagrade - poručio je Branković.
Inače, sve nagrade uz povelje sastoje i od novčanog iznosa kako je utvrđeno odlukom o dodjeli federalnih nagrada za znanost koju je donijela Vlada F BiH na prijedlog Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti.
Predsjednik Savjeta za znanost Federalnog ministarstva za obrazovanje i znanost prof. Rešid Hafizović podsjetio je da je Dan znanosti u Federaciji BiH prvi put obilježen 2019. godine, na inicijativu Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti, koju je prihvatila Vlada FBiH.
Od tada se obilježava svakog 12. prosinca s ciljem populariziranja znanosti i znanstveno-istraživačkog rada u javnosti, a posebno među učenicima i studentima.
Obilježavanja Dana znanosti nastavljeno je u mostarskom Parku nobelovaca gdje je položeno cvijeće kod biste Vladimira Preloga, a cijeli dan je bio u znaku "Ja istražujem" u sklopu kojeg je sudjelovalo stotinu srednjoškolaca iz cijele Federacije BiH.
Također mnoge osnovne, srednje i visokoškolske ustanove u F BiH dio su nastave posvetili bh. nobelovcu Vladimiru Prelogu s obzirom da se ovaj praznik obilježava u znak sjećanja na datum kada je 1975. godine Vladimiru Prelogu uručena Nobelova nagrada za kemiju, te u znak pijeteta prema ovom eminentnom bh. znanstveniku.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.