[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/30\/l-e571b0ad7b44d429ecd75668510e44ef.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/30\/100x73\/l-e571b0ad7b44d429ecd75668510e44ef.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/30\/l-e571b0ad7b44d429ecd75668510e44ef.jpg","size":"94.86","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Prezentacija projekta Muzeja Ars Aevi - Gradnja počinje u proljeće  

Šef Ureda UNESCO-a u Sarajevu Siniša Šešum kazao je da će gradnja Muzeja savremene umjetnosti Ars Aevi početi naredne godine u proljeće i da će realizacija kompletnog projekta trajati oko dvije godine.

To je kazao novinarima tokom završne prezentacije projekta Muzeja Ars Aevi koja je organizirana danas u Vijećnici, a Šešum je dodao da je to prilika za promovisanje Fonda za prikupljanje sredstava namijenjenih realizaciji projekta.

- Trenutno imamo oko 75 posto sredstava za implementaciju projekta. Možemo reći da nas sada ništa ne može zaustaviti nakon 21 godinu borbe - dodao je.

Šešum je također istakao da je za cijeli projekt, izgradnja objekta, jačanje kapaciteta, restauracija kolekcije i ostalo, potrebno oko 11 miliona eura.

Direktorica Gradskih muzeja u Sarajevu Senka Ibrišimbegović je u okviru prezentacije predstavila knjigu "Umjetnost muzeja" koju je napisala kao rezultat dugogodišnjeg istraživanja o arhitekturi muzeja suvremene umjetnosti te na koji način oni oblikuju razvoj grada na više nivoa, ne samo urbanizma i arhitekture, već ekonomskog, socijalnog, edukativnog i duhovnog razvoja.

Ibrišimbegović tvrdi da muzeji danas nisu samo sakupljači određenih vrijednosti koje treba da posjetiteljima dočaraju historijske činjenice i vrijednosti. Muzeji savremene umjetnosti su, dodala je, mjesta susreta i učenja.

Također je istakla da je Muzej savremene umjetnosti Ars Aevi, na poziv Federalnog ministarstva kulture i sporta aplicirao na Venecijanske bijenale, najstariju i najprestižniju izložbu savremene umjetnosti na svijetu, i to sa projektom "Gdje smo kod kuće" umjetnice Šejle Kamerić, koji savršeno odgovara temi, a to je "Stranci posvuda", posvećenoj migracijama i raseljavanju ljudi.

Osnivač i koordinator razvoja Projekta Ars Aevi od 1992. do 2017. godine Enver Hadžiomerspahić izrazio je ponos što je autor ideje, rođene u prvim mjesecima opsade Sarajeva, 1992. godine, da u Sarajevo pozove najpoznatije umjetnike svijeta te da reprezentativnim djelima formiraju kolekciju Muzeja savremene svjetske umjetnosti u Sarajevu.

Također je najavio da će u periodu predstojeće izgradnje Muzeja Ars Aevi napisati monografiju historije Projekta Ars Aevi, koja će ostati vječni svjedok istine puta razvoja Projekta Ars Aevi, i koja će, na dostojanstven način, reći hvala svim sudionicima tog jedinstvenog planetarnog, zagrljaja pozitivnih kreativnih energija.

- Veoma sam ponosan da sam, u protekli četvrt vijeka, od 1992. do 2017. godine, koordinirao proces divne, duge, internacionalne saradnje, u kojem su umjetnički direktori muzeja i centara savremene umjetnosti Evrope organizirali osnivačke izložbe na kojima su pozvani umjetnici predstavili svoja djela darovana Gradu Sarajevu, za Muzej Ars Aevi, u Milanu 1994, Pratu 1996, Ljubljani 1996, Veneciji 1997, Beču 1998, Bolonjanu 2003, Istanbulu 2007, Podgorici 2012, i Sarajevu od 1994. do 2014. godine – podsjetio je.

Ambasador Italije u BiH Marco di Ruzza istakao je da je Ars Aevi veoma bitan za kulturnu diplomaciju Italije u BiH, prvenstveno jer je  jedan od prvih umjetnika koji je poklonio djelo bio italijanski umjetnik Michelangelo Pistoletto, te zato što je idejni projekt izgradnje zgrade muzeja napravio arhitekt Renzo Piano.

- Ars Aevi nije samo umjetnički projekt, već i projekt pomirenja. Želimo da napravimo prostor koji će biti otvoren svima i koji će biti mjesto susreta inkluzije – istakao je.

Kolekcija muzeja Ars Aevi broji oko 160 umjetničkih djela, višemilionske vrijednosti, koji su dijelom trenutno smješteni na trećem i četvrtom spratu Vijećnice.

Slavni arhitekta Renzo Piano darovao je Sarajevu arhitektonski projekt Muzeja Ars Aevi, koji je 2000. godine predstavljen u Sarajevu, a 2001. u Veneciji. Planirano je da će zgrada muzeja biti smještena između Zemaljskog muzeja BiH i Historijskog muzeja BiH.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!