U organizaciji Matice hrvatske Tomislavgrad u Tomislavgradu je predstavljena knjiga "Pripovijest o dvoje zaljubljenih", autora Enea Silvija Piccolominija, koji će kasnije u svom životu postati papa Pio II.
Knjiga je napisana 1444. godine i jedan je od najranijih primjera epistolarnog romana.
Izdanje koje je na hrvatski jezik prevela i priredila profesorica Maja Tabak Demo iz Zagreba, porijeklom iz Tomislavgrada, sadrži predgovor, iscrpnu Piccolominijevu biografiju, uvodnu studiju o djelu, dvojezičan latinsko-hrvatski prijevod popraćen komentarima te popis bibliografije.
Radnja romana smještena je u Sienu u Italiji i fokusira se na ljubavnu priču o Lukreciji, mladoj udanoj ženi, koja se strastveno zaljubi u stranca Eurijala i želi s njime pobjeći.
Da je ova "Pripovijest o dvoje zaljubljenih" jedno je od najboljih književnih ostvarenja 15. stoljeća te koliko je ovaj naslov bio popularan, govori činjenica da je knjiga u istom stoljeću prevedena na njemački jezik, zatim su uslijedila dva francuska prijevoda, a stoljeće kasnije pripovijest su ljubitelji književnosti mogli čitati i na engleskom, španjolskom, mađarskom, poljskom i danskom jeziku, kazao je jedan od predstavljača Krešimir Tabak.
- Tema je pripovijesti univerzalna i svevremenska, a govori o zaljubljenosti, kozmičkoj sili kojoj teško ili gotovo nikako ne možemo umaknuti, bez obzira u kojoj epohi živjeli i u kojoj starosnoj dobi bili. Zaljubljenost ne bira žrtve, kao ljudska bića svi smo potencijalna lovina, a budući da nema srca koje nikad nije bilo pogođeno ljubavlju, ovaj srednjovjekovni bestseler i suvremenom čitatelju može poslužiti kao utjeha i kao pouka - dodao je Tabak.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.