[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/11\/26\/skoplje.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/11\/26\/100x73\/skoplje.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/11\/26\/skoplje.jpg","size":"116.77","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Regija

Potpisana deklaracija kojom se četiri zemlje obavezuju na jaču saradnju parlamenata i novinarskih udruženja

Prva regionalna konferencija pod nazivom "Unapređenje dijaloga između novinarskih udruženja i parlamenata Zapadnog Balkana za jači civilni sektor" održana je danas u prijestolnici Sjeverne Makedonije, Skoplju. Konferenciju, na kojoj su učestvovali predstavnici BiH, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije, otvorio je predsjednik Skupštine Republike Sjeverne Makedonije Talat Džaferi, koji je istaknuo važnost slobode medija.

- Mediji imaju dužnost da pravovremeno i istinito obavještavaju javnost, a parlamenti imaju dužnost da štite slobodu medija i izražavanja. Ovo su posebno odnosi na zemlje Zapadnog Balkana zbog stanja ljudskih prava u ovom dijelu svijeta - rekao je Džaferi.

Bosnu i Hercegovinu su na konferenciji predstavljali zastupnik Lazar Prodanović iz Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, rukovodilac Sektora za odnose s javnošću Parlamentarne skupštine BiH Zlatko Vukmirović, generalna sekretarka Udruženja BH novinara Borka Rudić, kao i predsjednik Udruženja BH novinara Marko Divković.

- Tražili smo od svih nivoa vlasti da se pooštre zakoni za širenja govora mržnje. Ali nažalost nisu usvojeni - kazao je Prodanović u uvodnom govoru, naglašavajući da je garantovanje slobode izražavanja i zaštita novinara jedan od 14 prioriteta Evropske komisije čije ispunjavanje je preduslov kandidatskog statusa BiH za članstvo u Evropskoj uniji (EU).

Podsjetio je da je potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU (SSP), BiH se 2015. godine obavezala da će svoj pravni okvir iz oblasti medija uskladiti s međunarodnim i evropskim standardima i dosljedno ga provoditi.

- Očekujem da će ova konferencija biti podloga za ispunjavanje uslova vezanih za slobodu medija za EU integracije - zaključio je Prodanović.

Na kraju konferencije potpisana je zajednička deklaracija kojom se četiri zemlje obavezuju na intenzivniju saradnju parlamenata i novinarskih udruženja na stvaranju sredine koja će štititi novinare dok obavljaju svoju dužnost.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!