[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/08\/16\/l-686584c45a7080bf74730e4fb10902cf.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/08\/16\/100x73\/l-686584c45a7080bf74730e4fb10902cf.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/08\/16\/l-686584c45a7080bf74730e4fb10902cf.jpg","size":"82.97","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Posjeta umjetničkim izložbama može nas učiniti društvenijim i otvorenijim

Nedavna studija sa Univerziteta u Beču pokazuje da posjeta umjetničkoj izložbi ne pruža samo estetski užitak, već može i poboljšati osjećaj za druge te povećati našu sposobnost da razumijemo njihove emocije – efekti koji traju i do sedam dana.

Međunarodni istraživački tim Fakulteta za psihologiju Univerziteta u Beču istraživao je da li izložbe mogu učiniti ljude empatičnijima i promijeniti njihove stavove i ponašanje.

Istraživači su analizirali uticaj izložbe „Pokaži mi svoju ranu", koja je obuhvatala kombinaciju savremene i historijske umjetnosti, fokusirala se na temu ljudske ranjivosti i imala za cilj da inspiriše posjetioce da razmišljaju i uvedu pozitivne promjene u svoj život.

U sklopu studije, provedena su dva glavna testa. Prvi test uključivao je razgovor s prolaznicima ispred muzeja, koji su bili upitani da li žele besplatnu ulaznicu za izložbu. Istraživači su mjerili empatiju učesnika i njihove stavove prema strancima. Rezultati su pokazali značajno smanjenje ksenofobije i povećanu prihvaćenost stranaca i migranata nakon posjete izložbi. Ovi rezultati nisu jedini pozitivni efekti koje je studija otkrila.

Također je ispitano kako posjeta izložbi utiče na svakodnevno ponašanje posjetilaca. Ispitanici su bilježili svoje misli i radnje tokom sedmice prije i nakon posjete izložbe. Rezultati su pokazali da su ispitanici nakon posjete izložbi nastojali biti društveniji i otvoreniji, te su više pomagali drugima. Ove promjene su se zadržale do kraja dana, a neki od njih su primijetili da su bili pažljiviji prema osjećajima drugih i tokom narednih sedam dana te su razmišljali više o sebi.

- Ako svaki posjetilac tokom posjete izložbi malo više razmišlja o drugima i pokazuje otvoreniji i empatičniji stav, to može dovesti do značajnih društvenih efekata - tvrdi voditelj istraživačkog tima Matthew Pelowski.

Umjetnost ne samo da ima potencijal da obogati estetski doživljaj, već i da pozitivno utiče na naše obrasce mišljenja i ponašanja, doprinoseći boljem razumijevanju i suosjećanju među ljudima, zaključak je autora studije, javlja Ured Grada Beča u Sarajevu.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!