[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/15\/l-09f24b2eeebdcd12874317a76abab880.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/15\/100x73\/l-09f24b2eeebdcd12874317a76abab880.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/15\/l-09f24b2eeebdcd12874317a76abab880.jpg","size":"68.94","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Plenković: Berlinski proces ubrzao približavanje Europskoj uniji

Hrvatski premijer Andrej Plenković istaknuo je, po završetku 10. jubilarnog Samita Berlinskog procesa o zapadnom Balkanu, u ponedjeljak u Berlinu, važnost ovog formata za zemlje u ovom dijelu Europe kao i za njihovo približavanje Europskoj uniji.

 

 

"Ovaj format, kojega je pokrenula tadašnja kancelarka Angela Merkel, nadomjestio je na neki način manjak susreta na najvišoj razini između čelnika ključnih zemalja Europske unije i zemalja zapadnog Balkana“, rekao je hrvatski premijer nakon samita Berlinskog procesa o zapadnom Balkanu.

 Berlinski proces ubrzao je proces približavanja zemalja zapadnog Balkana Europskoj uniji kao i provođenja potrebnih reformi, istaknuo je Plenković.

"Osnovni zadatak Berlinskog procesa je bio i ostao zadržavanje šest zemalja jugoistoka Europe na reformskom putu i približavanju Europskoj uniji i to je i postignuto“, rekao je.

Plenković je kazao kako Hrvatska sa šest zemalja zapadnog Balkana, u koje se ubrajaju Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija, ostvaruje robnu razmjenu u vrijednosti od sedam milijardi eura.

Olaf Scholz kritizirao Srbiju i Kosovo

Domaćin samita, njemački kancelar Olaf Scholz prije toga je, na zajedničkoj konferenciji za tisak s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, rekao kako se nada da se neće morati čekati daljnjih deset godina prije nego svih šest zemalja zapadnog Balkana postanu članice Europske unije.

On je pritom naglasio da ove zemlje jedino zajednički mogu u Europsku uniju.

"Mi moramo svim zemljama dati istu perspektivu, ali bit će zemalja koje će brže ispuniti uvjete od drugih i njih ne smijemo zadržavati. Ali sve te zemlje moraju znati da imaju zajedničku budućnost i da se ne mogu međusobno blokirati", rekao je Scholz.

On je posebice kritizirao Srbiju i Kosovo zbog zastoja u normalizaciji odnosa.

"Ja od obje strane tražim da se drže dogovorenog", rekao je Scholz ali je dodao kako su i u drugim zemljama u regiji primjetne nacionalističke tendencije.

U sklopu samita, šest zemalja regije potpisale su sporazume o akcijskom planu za produbljivanje zajedničkog tržišta i sporazum o mobilnosti u sektoru akademske razmjene.

Sudionici samita, u čijem radu su, uz predstavnike šest država zapadnog Balkana, sudjelovale i članice EU-a koje prate ovaj format poput Hrvatske, Slovenije, Italije, Francuske, Njemačke i Poljske, podržali su nastavak formata Berlinskog procesa i daljnje napore u učvršćenju zajedničkog tržišta, reformskih procesa i ukidanja prepreka između pojedinih članica.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!