[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/09\/05\/hiv-testiranje.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/09\/05\/100x73\/hiv-testiranje.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/09\/05\/hiv-testiranje.jpg","size":"238.63","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Ljepota i zdravlje

Osmanović: BiH zadržala najnižu stopu obolijevanja od HIV-a u regionu

Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović primio je u Sarajevu delegaciju Globalnog fonda za borbu protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije i Zajedničkog UN programa za HIV/AIDS, koju predvodi specijalni savjetnik Zajedničkog UN programa za HIV/AIDS (UNAIDS) Michel Kazatchkine, saopćeno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Razgovarano je o budućim koracima s ciljem održivosti odgovora na HIV i tuberkulozu, kao i većem ulaganju domaćih sredstava u vrijeme kada se završava finansiranje ovih projekata od  međunarodnih organizacija.

Ministar Osmanović je rekao da je uz podršku Globalnog fonda i ućešće svih nivoa zdravstvenih vlasti u Bosni i Hercegovini, saradnju sa nevladinim sektorom i drugim sektorima, te uz podršku UNDP-a BiH, uspostavljen kvalitetan sistem za prevenciju i rani početak liječenja ovih bolesti te je tako Bosna i Hercegovina zadržala najnižu stopu obolijevanja od HIV-a i AIDS-a u regionu, a broj oboljelih od tuberkuloze u Bosni i Hercegovini je u ovom periodu prepolovljen.

- Tome je doprinijelo i efikasno strateško planiranje odgovora na HIV i AIDS u Bosni i Hercegovini realizovano kroz Strategiju prevencije i borbe protiv HIV-a i AIDS-a u Bosni i Hercegovini i Strategiju za odgovor na HIV/AIDS u BiH 2011-2016.godina, imajući u vidu da su ovim dokumentima definisani zajednički prioriteti i aktivnosti na svim nivoima u Bosni i Hercegovini. S obzirom na to da Bosna i Hercegovina od 2015. godine više nije u grupi zemalja koje mogu aplicirati za grantove Globalnog fonda, izrađeni su planovi tranzicije za nastavak prevencije, liječenja i njege HIV/AIDS-a i tuberkuloze u Bosni i Hercegovini, u kojima su identificirane uspješne intervencije kako bi se zadržali postignuti rezultati i kako ne bi došlo do porasta novih infekcija HIV-a i tuberkuloze, čije bi liječenje bilo skuplje za Bosnu i Hercegovinu nego investicija u prevenciju, ranu dijagnozu i brzi početak liječenja i njege - rekao je ministar Osmanović.

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine prepoznalo je značaj pružanja podrške nevladinom sektoru te je prvi put u budžet institucija Bosne i Hercegovine za 2018. godinu uvršten Grant za sufinansiranje projekata nevladinih organizacija u oblasti prevencije HIV-a i tuberkuloze u Bosni i Hercegovini, čiju će implementaciju provoditi Ministarstvo civilnih poslova BiH.

Kazatchkine je upozorio da su zemlje regiona - Rumunija, Srbija i Crna Gora, nakon trazicije s finansiranja projekta od Globalnog fonda na domaće finansiranje, bilježile veliki porast broja oboljelih te upozorio da vlasti na svim nivoima u BiH trebaju na vrijeme i adekvatno reagovati kako bi zadržali nisku stopu obolijevanja.      

Ministar Adil Osmanović informisao je sagovornike da se Bosna i Hercegovina suočava sa migrantskom krizom koja je najvećim dijelom pogodila sjeverni dio države, o čemu svjedoči pismo ljekara Doma zdravlja Bihać u kojem se izražava zabrinutost osoblja koje je u direktnom kontaktu sa velikim brojem migranata utvrdilo da, pored zdravstvenih problema koji spadaju u domen primarne zdravstvene zaštite, postoji značajan broj oboljelih kojima je potrebna i sekundarna zdravstvena zaštita.

Izrazio je očekivanje da će Evropska komisija pružiti podršku Bosni i Hercegovini u rješavanju ovog pitanja.

U proteklih deset godina, Globalni fond za borbu protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije je u Bosnu i Hercegovinu, u svrhu prevencije i rane dijagnoze te adekvatnog liječenja HIV-a, AIDS-a i tuberkuloze, uložio značajna nepovratna sredstva.

Današnjem sastanku, uz ministra Osmanovića, prisustvovao je zamjenik ministra Goran Ćosić.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!