[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/04\/15\/coronavirus.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/04\/15\/100x73\/coronavirus.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/04\/15\/coronavirus.jpg","size":"40.20","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Nauka i tehnologija

Okretanje oboljelih od koronavirusa na trbuh može im spasiti život

Okretanje pacijenata oboljelih od koronavirusa na trbuh može im spasiti život jer takav položaj pridonosi povećanju količine kisika u njihovim plućima, ističu američki liječnici. 

"Takvim postupkom bez sumnje spašavamo živote. To je tako jednostavno, a poboljšanje je vidljivo kod svakog pacijenta", rekla je dr. Mangala Narasimhan, ravnateljica Odjela za teško oboljele u mreži zdravstvene skrbi "Northwell Health", u čijem su vlasništvu 23 njujorške bolnice,  prenosi Hina.

Pacijenti zaraženi koronavirusom naime često umiru od akutnoga respiratornog distresnog sindroma (ARDS), do kojega dolazi zbog 'neprohodnosti' plućnog tkiva za kisik.

Zbog upalnih promjena u plućnom tkivu stvara se deblja 'barijera' koju kisik mora proći od završnih dijelova plućnog sustava do kojih dolazi zrak tzv. alveola do stijenki krvnih žila koje oblažu te alveole te on ne uspijeva iz zraka prijeći u krv i zbog toga pada zasićenost krvi kisikom.

Od istog sindroma umiru ljudi koji imaju gripu ili upalu pluća.

Podsjeća se da su prije sedam godina francuski su liječnici objavili članak u časopisu New England Journal of Medicine koji ukazuje na to da je među pacijentima s ARDS-om koji su bili na respiratorima uočeno veće preživljavanje ako su tijekom bolničkog liječenja okretani na trbuh.

U francuskoj studiji iz 2013. praćeni su samo pacijenti na respiratorima.

Međutim još nije u potpunosti jasno na koji način okretanje pacijenta na trbuh utječe na osobe koje nemaju tako težak oblik bolesti. Pretpostavlja se da dok pacijent leži na leđima, težina tijela zapravo djeluje na neke dijelove pluća.

Pacijenti inače na respiratoru na trbuhu obično ostaju oko 16 sati dnevno, a ostatak vremena leže na leđima da bi liječnici imali bolji pristup prednjem dijelu tijela i da bi im mogli davati potrebne lijekove.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!